Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų ir sudaro 12 proc. visų moterų vėžinių susirgimų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2012 m. pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu sirgo apie 530 000 moterų. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir kasmet registruojama apie 33 000 susirgimo atvejų…

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus, prof. dr. S. Čaplinsko, gimdos kaklelio vėžio galima išvengti. Svarbu dalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje – reguliariai dalyvauti profilaktinėse patikrose. Taip pat, viena iš svarbiausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepai nuo ŽPV infekcijos.
ŽPV infekcija plinta lytiniu keliu, užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie virusą gali perduoti kitiems. Per savo gyvenimą ŽPV užsikrečia 70-80 proc. lytiškai aktyvių asmenų, net ir tie, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį. Apie 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio* atvejų lemia 16 ir 18 tipų žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija.

Simptomai

Ikivėžiniai gimdos kaklelio pokyčiai paprastai nesukelia skausmo. Dažniausiai jie apskritai nepasireiškia jokiais simptomais ir nėra nustatomi, jei moteriai neatliekamas PAP testas ir neapžiūrimas dubuo. Simptomų atsiranda tada, kai ikivėžiniai pokyčiai virsta invaziniu vėžiu. Būdingiausias iš jų – aciklinis kraujavimas.

  • Kraujavimas būna tarp reguliarių menstruacijų ar po lytinių santykių, dušo ar dubens apžiūros.
  • Menstruacinis kraujavimas, kuris tęsiasi ilgiau ir yra stipresnis nei įprasta, taip pat kraujavimas po menopauzės – galimi gimdos kaklelio vėžio simptomai.
  • Pagausėjusios išskyros iš makšties.

Labai svarbu, kad moteris, pastebėjusi nors vieną iš minėtų simptomų, nedelsdama apsilankytų gydymo įstaigoje.

 

Primename, kad Lietuvoje nuo 2016 m. rugsėjo visos 11 metų mergaitės nemokamai skiepijamos nuo ŽPV infekcijos. Vakcinacijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Skiepijant ŽPV vakcinomis, galima išvengti iki 75 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų.

Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai nuo ŽPV infekcijos pirma doze buvo paskiepytos 9 765 mergaitės, antra – 5 441. Skiepai nuo ŽPV infekcijos taip pat apsaugo ir nuo lytinių organų karpų bei kitų lytinių organų vėžio. Dėl nemokamos vakcinacijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vyresni asmenys nuo ŽPV gali pasiskiepyti savo lėšomis.
Daugiau info:

Nacionalinio vėžio centro išleistoje knygelėje: http://www.nvi.lt/wp-content/uploads/2016/01/Apiegimdosvezi.pdf

http://www.ulac.lt/lt/ulac-informacija-zpv-vakcinos-klausimais

http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/europos-gimdos-kaklelio-vezio-prevencijos-savaite-sumazink-savo-rizika