Atostogos, poilsis, pramogos žmogui yra neatsiejama trejybė. Todėl nesvarbu, koks tai būtų metų laikas: žiema, vasara, ruduo, pavasaris žmonės poilsiaudami daug keliauja. Žinoma, daugumai kelionių metas būna intensyviausias pavasarį ir vasarą, kuomet gamta pabusdama savo grožiu žmones traukia į gamtą patirti nuotykių ir pramogų. Norėdami aplankyti gražiausias ir lankomiausias vietas, žmonės didžiąją dalį laiko praleidžia vairuodami. Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis 2015 m. buvo užregistruoti 3161 kelių eismo įvykiai. Iš kurių 439 įvyko, dėl neblaivių asmenų kaltės, tai byloja, kad žmonių neatsakingumui ribų nėra. Neblaivūs asmenys yra linkę pervertinti savo galimybes, todėl nesuvokdami grėsmių, pridaro rūpesčių ne tik sau, bet ir kitiems eismo dalyviams. Pamačius ar įtariant, kad vairuotojas gali būti neblaivus nieko nedelsdami informuokite policijos pareigūnus, taip užkirsdami kelią nelaimei. Nesvarbu ar tai būtų jūsų geras draugas, giminaitis, pažįstamas ar šiaip žmogus, būkite pilietiški sudrausminkite tokius asmenis. Nepavykus sudrausminti, nieko nelaukdami kvieskite pagalbą, bet jokiu būdu tokio asmens neišleiskite į gatves, nes tai yra potencialus „mirties nešėjas“. Neužkirtus kelio tokiam vairuotojui tikėtinos skaudžios pasekmės, kurios gali paliesti kiekvieną, netik patį išgėrusįjį, bet ir nieko dėtus vaikus, paauglius ir kitus asmenis, ko pasėkoje dažniausiai tas ir įvyksta. Siekdami sumažinti avaringumą ir alkoholio vartojimą, garsiai šaukime STOP alkoholiui keliuose!!!

Kai kraujyje cirkuliuoja tokios promilės, ką galima kalbėti apie vairavimą…

AKK(mg/l) Padariniai
0,2–0,3 Silpnėja mentalinės funkcijos.
0,3–0,5 Sumažėja akiplotis, dėmesys. Atsiranda ramybės ir gerovės pojūtis.
0,5–0,8 Pervertinami sugebėjimai, sutrinka raumenų koordinacija ir reakcija į aplinkos veiksnius, sulėtėja refleksai pvz. sunkėja regos adaptacija, kintant apšvietimui.
0,8–1,0 Nekoordinuoti judesiai, sunku vairuoti.
1,0–1,9 Sutrikusi koordinacija, sunku orentuotis kas vyksta aplink, sunku stovėti, vaikščioti, kalbėti.
2,0–2,9 Kalba tampa nerišli, sutrinka pusiausvyra, asmuo ima svirduliuoti, būdingas pykinimas, vėmimas.
3,0–3,9 Ryški intoksikacija, nukritusi kūno temperatūra, dalinė amnezija, būdingos haliucinacijos.
≥4,0 Sutrinka kvėpavimas, prarandama sąmonė, koma, mirties rizika (apie 50% žmonių miršta nuo apsinuodijimo alkoholiu.

 

Vis dėlto reikia nepamiršti, kad Lietuva yra padidintos rizikos avaringumo valstybė. Ir kiekvienais metais šį faktą pagrindžia Lietuvos statistikos departamento pateikti duomenys. Pavyzdys būtų 2014 metai per kuriuos dėl neblaivių vairuotojų kaltės buvo 1371 žmogus sužeistas ir 169 žuvę.

Norint sumažinti šiuos skaičius, reika siekti blaivybės, o tai daryti reikia šviečiant visuomenę ir mažinant alkoholio vartojimą.

alko