JEI NUSPRENDŽIATE NESKIEPYTI SAVO VAIKO, TURITE SUPRASTI GALIMĄ PAVOJŲ BEI SAVO ATSAKOMYBĘ

Pagrindo bijoti skiepų nėra. Šiuolaikinė vakcinacija itin patogi ir saugi pacientams. Skiepai saugiai įpakuoti, o adatos – trumpos ir itin plonos, dūris yra vos jaučiamas. Taip pat yra ir geriamųjų vakcinų, pvz., roto viruso vakcina, kuri skiriama kūdikiams iki pusės metų

APSISPRENDĘ ATIDĖTI SKIEPIJIMĄ ARBA JO VISAI ATSISAKYTI, JŪS PRISIIMATE ATSAKOMYBĘ LABAI SVARBIU KLAUSIMU, KURIS YRA SUSIJĘS SU PAVOJUMI JŪSŲ VAIKO SVEIKATAI IR NET GYVYBEI.

Kaskart, kai jūsų vaikas suserga ir jūs skambinate greitosios pagalbos tarnybai, važiuojate greitosios pagalbos automobilyje, lankotės ligoninės palatoje arba lankotės pas savo vaiko gydytoją ar poliklinikoje PRANEŠKITE medicinos personalui, kad jūsų vaikas nebuvo paskiepytas visomis jo amžiui rekomenduojamomis vakcinomis.

Pranešti sveikatos priežiūros specialistams apie jūsų vaiko skiepijimo būklę svarbu dėl dviejų priežasčių:

  • vertindamas jūsų vaiko sveikatos būklę, gydytojas turi žinoti nuo kokių ligų jūsų vaikas yra paskiepytas;
  • jei jūsų vaikas serga liga, kurios išvengiama skiepijant, sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys pagalbą jūsų vaikui, gali imtis atsargumo ir prevencijos priemonių, kad liga neišplistų.

Kai kurie žmonės turi didesnę užsikrėtimo riziką: Viena iš gyventojų grupių, kuri turi didesnę riziką užsikrėsti infekcija, – kūdikiai, kurių dėl amžiaus dar negalima skiepyti. Pavyzdžiui, skiepyti nuo tymų paprastai nerekomenduojama jaunesnių nei 9-12 mėnesių kūdikių. Kita grupė žmonių, kurie turi didesnę riziką užsikrėsti, yra asmenys, kuriems dėl kitų ligų gydymo ar vaistų vartojimo yra susilpnėjusi imuninė sistema (pavyzdžiui, asmenys, sergantys kai kuriomis vėžio rūšimis, autoimuninėmis ligomis, ar asmenys po organų persodinimo operacijos).

Prevenciškai:

  • pasirūpinkite, kad jūsų vaikas būtų tinkamai pagal savo amžių ir pagal galiojantį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių paskiepytas;
  • atminkite, kad neskiepyti vaikai gali užsikrėsti nuo žmonių, kuriems ligos simptomai nepasireiškia. Atskirti, nuo kurio žmogaus galima užsikrėsti, neįmanoma.

Jei ligos protrūkis jau prasidėjo:

  • gali būti per vėlu apsisaugoti nuo jos skiepais. Kreipkitės į jūsų vaiko gydytoją;
  • jei jūsų bendruomenėje pasitaikė atvejų, kai nustatoma liga, kurios galima išvengti skiepijant, jūsų gali paprašyti pasiimti vaiką iš mokyklos ar vaikų priežiūros įstaigos;
  • jūsų mokyklos ar vaikų priežiūros įstaigos darbuotojai praneš jums, kada neskiepytam vaikui yra saugu vėl būti su kitais žmonėmis. Ruoškitės, kad vaikui teks pabūti namuose keletą dienų ar savaičių;
  • pasidomėkite apie plintančią ligą ir jos plitimo būdus. Galimas atvejis, kad kontaktų išvengti nebus įmanoma;
  • kiekviena liga turi tik jai būdingų savybių, todėl laikotarpis nuo galimo jūsų vaiko kontakto su ligos šaltiniu iki ligos pradžios gali skirtis. Pasitarkite su vaiko gydytoju, kaip nustatyti, kada jūsų vaikui liga jau negresia.

Jei keliaujate su vaiku:

Prieš išvykdami į kelionę apsilankykite keliaujantiems skirtoje Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro svetainėje ar Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) informacinėje svetainėje ir sužinokite apie galimą užsikrėtimo pavojų ir skiepus, apsaugosiančius jūsų šeimą. Ligos, kurių galima išvengti pasiskiepijus vis dar įprastos visame pasaulyje.

  • Jei žinote, kad jūs pats ar jūsų vaikas serga liga, kurios išvengiama skiepijant, neplatinkite jos kitiems. Negalima keliauti esant tokios būklės, nes jūs ar jūsų šeimos nariai gali būti ligos platintojai. Jei kelionės metu neimunizuotas asmuo suserga liga, kurios išvengiama skiepijant, siekiant išvengti ligos perdavimo kitiems, toks asmuo neturėtų keliauti lėktuvu, traukiniu ir autobusu tol, kol gydytojas nustatys, kad asmuo jau nėra ligos platintojas. Tam tikrais atvejais dėl ligos plitimo pavojaus visuomenės sveikatos specialistais gali uždrausti jums keliauti.

Parengta remiantis www.ulac.lt informacija.