Nors pagal Europos Sąjungos direktyvas, gyvsidabriniai termometrai Lietuvoje neparduodami jau nuo 2009 m., tačiau kai kurie gyventojai vis dar turi, taip pat ir naudoja, šių pavojingų prietaisų savo namuose. Taip pat pasitaiko atvejų, kad gyvsidabrio turintys prietaisai naudojami įstaigose.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Mažeikių skyrius (toliau – Mažeikių skyrius) per savaitę gavo 3 pranešimus apie išsiliejusį gyvsidabrį, sudaužius termometrą. Visais trimis atvejais, atlikus gyvsidabrio matavimus patalpų ore, buvo nustatyta viršijanti leistinas normas gyvsidabrio koncentracija. Visiškas gyvsidabrio židinio lokalizavimas užtrunka apie metus laiko.

Gyvsidabris – toksiškas metalas, kurio garai gali sukelti ūmų arba lėtinį apsinuodijimą. Gyvsidabrio garai į žmogaus organizmą patenka per kvėpavimo takus, virškinamąjį traktą, odą ir gleivines.

           Išsiliejus gyvsidabriui niekada nedarykite.

  • Niekada surinkto gyvsidabrio nemeskite į ugnį – aukštoje temperatūroje susidaro gyvybei pavojingos gyvsidabrio garų koncentracijos.
  • Niekada nenaudokite dulkių siurblio susiurbti gyvsidabrį – šiluma padidins jo garavimą, o šio buitinio prietaiso, greičiausiai, teks atsisakyti.
  • Niekada nenaudokite šluotos gyvsidabriui surinkti – taip jį suskaidysite į mažus lašelius ir paskleisite dar plačiau.
  • Niekada nepilkite gyvsidabrio į kanalizaciją – jis gali pateikti į paviršinius vandenis ir kauptis žuvyse.
  • Niekada neskalbkite užterštų drabužių, daiktų automatinėje skalbimo mašinoje, nes gyvsidabris negrįžtamai užterš skalbimo mašiną.

           Pirmieji žingsniai, sudaužius termometrą.

  • Izoliuokite patalpą: išveskite pašalinius asmenis iš patalpos, neleiskite niekam po ją vaikščioti, uždarykite visas duris į kitas namo (buto) patalpas. Patalpoje, kur išsipylė gyvsidabris atidarykite langus.
  • Įsitikinkite, kad patalpoje nėra vaikų, gyvūnų. Neleiskite vaikams padėti jums valyti išsiliejimą.
  • Įvertinkite, ar visas išsiliejęs gyvsidabris yra lengvai pasiekiamas. Gyvsidabrį galima lengvai surinkti patiems tik nuo paviršių, kuriuose nėra plyšių.
  • Skambinkite Bendrosios pagalbos centro telefonu 112, jei gyvsidabris išsiliejo ant kilimo, daiktų ar grindų su plyšiais, taip pat jei patys neturite priemonių kaip surinkti gyvsidabrį.

           Išsiliejusio gyvsidabrio surinkimas.

  • Užsimaukite vienkartines pirštines iš latekso, gumos.
  • Atsargiai surinkite stiklo duženas (jei yra), sudėkite jas ant popierinio rankšluosčio, atsargiai suvyniokite ir įdėkite į plastikinį uždaromą (užspaudžiamą, užtraukiamą) maišelį ar užsukamą stiklinį indą su vandeniu.
  • Surinkite matomus gyvsidabrio rutuliukus. Naudokite mentelę, kuria braukdami iš periferijos centro link surinkite gyvsidabrį ant lipnaus paviršiaus (klijais patepto kartono ar kieto popieriaus). Papildomai galite naudoti guminę kriaušę ar akių lašų pipetę mažiems gyvsidabrio rutuliukams surinkti. Gyvsidabrio rutuliukai yra labai judrūs, ir ant lygaus paviršiaus gyvsidabris gali nuriedėti labai toli, todėl atidžiai apžiūrėkite visą kambarį.
  • Surinktą gyvsidabrį kartu su rinkimui naudotomis priemonėmis sudėkite į užsukamą stiklinį indą su vandeniu.

       Veiksmai surinkus gyvsidabrį.

  • Visus paviršius ir grindis ant kurių išsiliejo gyvsidabris apdorokite 70-80 °C vandeniniu muilo-sodos tirpalu (1 litrui vandens reikės 52 g sodos ir 45 g muilo) arba parūgštintu kalio permanganato tirpalu. Taip pat tinka priemonės, turinčios chloro (chlorkalkės, geležies chloridas). Šių priemonių 1 m2 paviršiaus apdoroti reikia 0,4–1 g 1 litrui vandens. Apdorotus paviršius po 2-6 valandų nuplaukite vandeniu.
  • Mažiausiai 24 val. vėdinkite patalpas, kuriose buvo išsiliejęs gyvsidabris.
  • Kreipkitės į Mažeikių skyrių, Vilniaus g. 2, Mažeikiuose, tel. (8 443) 98 252, el. paštu mazeikiai@nvsc.lt, dėl gyvenamųjų ir visuomeninės paskirties patalpų oro užterštumo gyvsidabrio garais laboratorinių tyrimų organizavimo ir saugos įvertinimo.
  • Kreipkitės į jūsų asmens sveikatos priežiūros įstaigą, jei pajutote sveikatos sutrikimus.
  • Surinktą gyvsidabrį ir stiklo duženas sudėtus į stiklinį indą, saugiai pristatykite į UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ Mažeikių rajono atliekų priėmimo aikštelę, Algirdo g. 40C, Mažeikiuose, tel. (8 685) 127 06.

Neatidėliotina informacija gyventojams apsinuodijus, visą parą yra teikiama Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremaliųjų sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuro telefonais + 370 5 236 2052 ir mob. tel. +370 687 53378.

Prašome Jūsų elgtis atsakingai ir nenaudoti gyvsidabrio turinčių prietaisų nei namuose, nei įstaigose.