Meno terapija – tai vienas iš psichologinės pagalbos būdų, kuris padeda išreikšti susikaupusius jausmus bei spręsti kylančius sunkumus saugioje aplinkoje, naudojant meninės raiškos priemones – piešimą, poeziją, muziką, fotografiją, šokį, teatrą. Norint dalyvauti meno terapijoje – nereikia išankstinio meninio pasiruošimo ar specialių įgūdžių. Svarbiausia – noras dalyvauti!

Meno terapijos nauda. Tyrimais įrodyta, kad meno terapija mažina įtampą, buvimo ligoninėje trukmę, padeda kontroliuoti skausmą, pagerina nuotaiką, gerina tarpusavio bendravimą ir stiprina viltį sveikti. Užsiėmimuose galima geriau pažinti bei suprasti save – savo mintis, jausmus bei elgesį, kurie svarbūs ir gali padėti ramiau jaustis. Yra daug galimybių išreikšti palaikymą, paramą vienas kitam; sulaukti atjautos ir supratimo, kalbant apie sunkius ar skausmingus dalykus. Galima pasimokyti iš kitų patirties, susipažinti su kitų istorijomis bei patirtimis, kurios padeda sveikti, geriau jaustis ir atlaikyti sunkius išbandymus. Meno terapija naudinga visiems įvairaus amžiaus žmonėms, nebūtinai sergantiems ar susidūrusiems su gyvenimo problemomis: ligomis, netektimis, stresu. Ši terapija gali būti laisvalaikio praleidimas, ir galimybė įveikti vienišumą ir izoliaciją, išmokti  atviriau reikšti jausmus, įgauti pasitikėjimo savimi ir stiprybės. Norintiems įveikti nerimą, depresiją, sumažinti įtampą.

Dailės terapijoje visai nereikia mokėti piešti, nes užsiėmimo metu vyksta savotiškas žaidimas su dailės priemonėmis ir technikomis, kurių dėka norima geriau pažinti save, o ne sukurti kažką vertingo. Dailės ir žaidimų terapija gali pagelbėti žmonėms, turintiems bendravimo sutrikimų, taip pat ir vaikams sergantiems autizmo sindromu. Tai leidžia pažinti vidinį pasaulį negrėsmingu būdu – per terapinį bendravimą ir meno priemones. Meno terapija padeda įveikti ne tik psichinio pobūdžio sutrikimus, bet yra taip pat ir pagalbinė priemonė gydymui medikamentais. Meno terapijos taikymo patirtis ir rezultatai medicinos, švietimo ir socialinėse įstaigose atskleidžia jos veiksmingumą. Psichinę sveikatą lemia teigiama emocinė ir dvasinė būsena.

Muzikos terapija pasižymi dideliu emociniu poveikiu. Šiai terapijai labai artima yra šokio terapija ir dramos terapija. Šokio terapijoje svarbiausia judesio ir emocijos santykis. Dramos ir teatro terapijoje puikiai atsiskleidžia sąmoningumas, gebėjimas bendradarbiauti. Skatinama vaizduotė ir įsijautimas.

Remiantis gydytojo psichoterapeuto A. Alekseičiko žodžiais: „Biblioterapija – tai gydomasis skaitymas, sielos treniruotė, kuri siekia ne gausinti skaitančiojo žinias, bet sugrąžinti žodžių vertę“. Savo aplinkoje esančias knygas gydytojas vadina bibliovaistine, ir tik pasikalbėjęs ir supratęs žmogaus charakterį, ją rekomenduoja individualiai, kaip vieną iš psichikos ligų gydymo komponentų.

 

Parengta pagal: Žana Dubodelova, Rimantas Mačiulaitis, „Meno terapija kaip gydymo metodas asmenims, turintiems specialiųjų poreikių (psichikos sutrikimų)“: Visuomenės sveikata, t. 22, nr. 4,Vilnius