Daugelis šiuolaikinės visuomenės žmonių sutinka, kad rūpinimasis savo asmenine higiena yra vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių užtikrinti ir išsaugoti gerą savijautą. Šiuolaikinėje visuomenėje vis daugiau dėmesio skiriama dantų priežiūrai, bet  kyla klausimas, ar tikrai visi moka rūpintis savo asmenine burnos higiena, tinkamai prižiūrėti dantis, pasirinkti  tinkamas priemones dantų ir burnos priežiūrai?

PSO tyrimų duomenimis pasaulyje:

  • 60-90% mokinių ir beveik 100 % suaugusiųjų susiduria su dantų ligomis;
  • 30% 65-74 m. amžiaus žmonių nebeturi dalies ar visų savų dantų;
  • 15-20 % periodontologinių ligų, vėliau įtakojančių dantų praradimą, pastebimos 35-44 m. amžiaus žmonėms.

Pagrindiniai veiksniai, kurie lemia burnos ir dantų ligas yra dietos, rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas ir žinoma netinkama burnos higiena.

Lietuvoje atliktų tyrimų duomenimis, nustatyta kad vos 39 proc. gyventojų bent kartą per metus apsilanko pas odontologą, 6 proc. gyventojų į odontologus kreipiasi keletą kartų per metus, o  likę 55 proc. žmonių – rečiau nei kartą per metus. Tai kelią didelį susirūpinimą, nes šie gauti duomenys parodo, kad žmonės nesuvokia, kaip svarbu rūpintis burnos higiena, siekiant ligų prevencijos. Daugelis žmonių neįsivaizduoja, kad kiekvienam iš mūsų burnoje ant dantų ir dantenų gyvena ir nuolat kaupiasi bakterijos, kurios normaliomis sąlygomis maitinasi burnoje  nuo maisto užsilikusiais maisto likučiais. Palankioje terpėje esančios bakterijos išskirdamos tam tikras medžiagas formuoja kietų bei minkštų apnašų atsiradimą bei įvairius dantų ir dantenų pažeidimus, išprovokuojančius ėduonies atsiradimą, danties struktūrinius pažeidimus bei dantų skausmą. Esant pažeistoms dantenoms kyla pavojus  išsivystyti periodontitui. Esant dantenų pažeidimams dažnai kraujuoja pačios dantenos, pažeidžiamos dantų šaknys, atsiranda žmogų varginantis diskonfortas. Žala padaroma ne tik dantims, dantenoms, bet ir šalia esantiems audiniams. Esant nuolatiniam burnos ertmės audinių žalojimui, bėgant laikui tikėtinas visiškas dantų netekimas .

Siekiant išvengti burnos problemų susijusių su netinkama burnos priežiūra, reikėtų suskubti ir veiksmų imtis  tuoj pat, o ne tik tuomet, kai skausmas taps nepakeliamas.  Stengdamiesi  „užbėgti “ burnos problemoms už akių, turime daugiau dėmesio ir pastangų skirti burnos higienai, nes tik prižiūrint dantis bei pačią burnos ertmę galima užkirsti kelią įvairioms ligoms.

Tai nėra sudėtinga, paprasčiausiai reikia kasdien atlikti asmeninę burnos higieną, o tai geriausia būtų pradėti nuo pat mažens. Todėl būtina vaikus mokyti pagrindinių sveikos gyvensenos įgūdžių, pradedant nuo burnos higienos.

Suprasdami, kad kasdieninis rūpestis dantimis duoda ilgalaikį rezultatą, o nuolatinis konsultavimasis su gydytoju odontologu padeda išvengti komplikacijų bei kitų, su gydymu ar dantų taisymu susijomis rizikomis.

Atminkite sveiki dantys yra vienas iš svarbių žmogaus  sveikatos veiksnių, tad rūpinkimės jais.