Kritimų rizika didėja su amžiumi. Dauguma kritimų pasibaigia lengvais sužeidimais, tačiau pasitaiko ir rimtų traumų.

Pagrindiniai PENKI kritimų rizikos faktoriai:

  1. Osteoporozė – tai kaulų liga, kurios požymiai yra kaulinio tankio mažėjimas, maža kaulinė masė, kaulų trapumas. Liga vystosi dėl mažo fizinio aktyvumo, kalcio ir vitamino D trūkumo.

Prevencinės priemonės: kasdienis fizinis aktyvumas bent 15 minučių per dieną, vitamino D ir kalcio preparatų vartojimas, pasitarus su gydytoju.

  1. Fizinio aktyvumo stoka. Nereguliarus fizinis aktyvumas arba jo nebuvimas lemia raumenų tonuso nusilpimą, sumažėjusią jėgą ir kaulų masės sumažėjimą.

Prevencinės priemonės: reguliarus fizinis aktyvumas kasdien, skatinti lipti laiptais, daugiau vaikščioti.

  1. Suprastėjusi rega. Su amžiumi susijęs regos suprastėjimas – dažna kritimų ir traumų priežastis. Regos sutrikimai trukdo saugiai orientuotis aplinkoje, ar tai būtų savi namai, ar nauja nepažįstama aplinka.

Prevencinės priemonės: namuose naudoti ryškesnių spalvų daiktus, kad būtų lengviau atskirti objektus. Ryškiai paženklinti pirmą ir paskutinį laiptus ar kitus objektus, kurių aukščiai skiriasi. Dažniau valyti akinių paviršius.

  1. Vaistų vartojimas. Raminamieji, antidepresantai ir kiti vaistai gali sumažinti protinį budrumą, apsunkinti pusiausvyrą. Kuo daugiau vaistų yra vartojama, tuo didesnė tikimybė yra nukristi ir patirti traumą.

Prevencinės priemonės: žinoti pašalinį vaistų poveikį, visada pasikonsultuoti su gydytoju apie pašalinį vaistų poveikį sveikatai ir judėjimui.

  1. Aplinkos pavojai. Daugiau nei trečdalis kritimų namuose įvyksta dėl nesaugios aplinkos. Dažniausiai nukrentama užkliuvus už ant žemės išmėtytų daiktų. Taip pat daugelį kritimų lemia prastas apšvietimas, turėklų nebuvimas.

Prevencinės priemonės: apžiūrėti namus ir įvertinti aplinką, pašalinti galimus rizikos veiksnius ir padaryti namų aplinką kuo saugesnę.