Kas yra angina?
Angina, ūminė infekcinė liga – ryklės tonzilių (migdolų) uždegimas. Angina yra dažna liga. Ypač dažnai ja serga vaikai ir suaugę iki 35-40 metų. Anginą dažniausiai sukelia streptokokai ir stafilokokai. Infekcija patenka į organizmą iš aplinkos per burną (pvz., nuo indų). Angina gali prasidėti ir dėl to, kad suaktyvėja mikroorganizmai, kurių natūraliai visą laiką yra tonzilių įdubose, burnoje ir ryklėje. Anginai atsirasti padeda bendras arba vietinis peršalimas, pervargimas, kai kurios ligos (dažniausiai gripas, nosies ertmės ir jos pridėtinių ančių uždegimas, nesveikos dantenos, sugedę dantys, lėtinė sloga ir kitos ligos, kurios trukdo kvėpuoti pro nosį). Kai kurie žmonės suserga angina net ir nuo ledų porcijos, išsimaudę ar peršalę kojas. Nustatyta, kad angina dažniau suserga tie, kurie vaikystėje sirgo skarlatina.
Angina dažniausiai sergama rudenį ir žiemą. Paprastai liga prasideda staiga. Ligoniui peršti gerklę, skauda ryjant. Pirmąją ligos dieną temperatūra gali pakilti iki 38-39°C (kartais iki 40°C), ligoniui skauda galvą, jis negaluoja, krečia šaltis. Vėliau skausmas pamažu mažėja. Paprastai ligonis pasveiksta per 7-8 dienas. Angina būna katarinė (parausta ryklės gleivinė, ypač tonzilės), folikulinė (tonzilių paviršiuje susidaro mažų geltonų pūlinukų – supūliavusių folikulų) ir lakuninė (tonzilių paviršiaus įdubimuose atsiranda gelsvų plėvelių – apnašų). Daugelis žmonių angina serga epizodiškai kas kelis metus. Dažnai pasikartojanti angina pereina į lėtinį uždegimą, vadinamąjį lėtinį tonzilitą.
Reikėtų ligonį atskirti nuo kitų šeimos narių, duoti jam atskirus indus ir rankšluosčius. Po valgio ligonio indus reikia labai gerai išplauti ir 10—15 min pavirinti; jo drabužius ir lovos skalbinius skalbti atskirai nuo kitų skalbinių. Kambarį, kuriame guli ligonis, reikia gerai vėdinti ir valyti drėgna šluoste. Ligonį slaugantis asmuo turi dažnai plauti rankas, ištrinti jas dezinfekuojančiomis priemonėmis.
Norint išvengti anginos…
Svarbu pastoviai grūdinti ir stiprinti organizmą (daryti šaltus apsitrynimus, apsipylimus, priiminėti oro vonias, sportuoti, daug vaikščioti gryname ore), vengti peršalimo, gydyti ligas, galinčias sukelti anginą: sugedusius dantis, lėtinį tonzilitą ir adenoidus.