Egzaminai – jau prasidėjęs šio pavasario baubas, kuriuo mokiniai pradedami gąsdinti vos išlipę iš pradinukų suolo. Pradžioje nedrąsiai, tik nurodant, kad toks išbandymas egzistuoja, vėliau vis labiau ir smarkiau, kol galų gale pasiekia apogėjų – kur pasisuksi, kur pažvelgsi, visur mirguliuoja artėjančių egzaminų šmėkla. Jautresni vaikai labai dažnai neatlaiko šito spaudimo. Susikerta laikydami savo mylimiausio dalyko egzaminą, prasideda nemiga, košmarai, o ką jau kalbėti apie nuolatinę įtampą ir nerimą, kuri tiesiogine to žodžio prasme apkartina paskutinius metus mokykloje. Tai ką gi daryti, norint įveikti atsiskaitymų/egzaminų baimę?
- Pavalgykite sveiko ir lengvo maisto likus 1-2 val. iki atsiskaitymo. Tegul Jūsų kūnas energiją skiria galvojimui, o ne virškinimui. Tačiau prisiminkite, kad alkis taip pat trukdo susikaupti, todėl pavalgyti būtina.
- Jei nerimaujate, nevartokite kofeino.
- Jei įmanoma, prieš atsiskaitymą palikite galimybę pakvėpuoti grynu oru, pavyzdžiui vieną stotelę nueikite pėsčiomis. Ėjimas sumažina nerimą, pagerina kraujo apytaką, ir smegenys geriau aprūpinamos deguonimi.
- Planuokite laiką taip, kad atvyktumėte į atsiskaitymą gerokai anksčiau laiko, nes skubėjimas ir mintys, kad galite pavėluoti, sukelia papildomo nerimo.
- Nueikite į tualetą, kad atsiskaitymo metu nereikėtų sugaišti laiko.
- Pasverkite, ar verta skirti laiko pokalbiams su bendramoksliais. Jei pašnekovas stipriai nerimauja, Jūs taip pat galite pradėti jausti nerimą.
- Laiku pradėkite naudoti kvėpavimo pratimus nerimo mažinimui, jei tik pastebėsite kylantį nerimą.
- Prisiminkite, kad atsiskaitymai patys savaime baimės nesukelia. Nerimą sukuria Jūsų mintys apie atsiskaitymą. Jei Jūs sukūrėte, Jūs galite ir valdyti savo kūrinį.
- Planuokite laiką ir pasidėkite prieš akis laikrodį. Kai gausite užduočių lapą, suplanuokite, kiek maždaug laiko skirsite vienai užduočiai ar klausimui. Stebėkite atsiskaitymo metu, kiek užtrunkate, ar per daug neviršijate numatyto laiko limito. Pasilikite 10 proc. laiko atsakymų peržiūrėjimui, klaidų patikrinimui.
- Kai gausite užduočių lapą, galite imtis dviejų strategijų:
- Peržvelgti visus klausimus ir tada
– pradėti rašyti atsakymus iš eilės arba
– pradėti nuo lengvų klausimų. Kadangi būsite peržvelgę visus klausimus, Jūsų smegenys jau ruošis sunkesnėms užduotims, nors ir specialiai apie tas užduotis negalvosite. Be to, darant lengvesnes užduotis atsiranda pasitikėjimo jausmas.
- Jei manote, kad užduočių peržiūrėjimas sukels daug nerimo, tuomet geriau pradėti nuo pradžių, neperžiūrint visų užduočių. Kai dirbate ties viena užduotimi, galite uždengti kitas užduotis, kad jos neblaškytų dėmesio.
- Ilgam neužstrikite prie vieno klausimo ar užduoties. Jei abejojate, nelabai žinote, kaip atlikti užduotį, geriau pereikite prie kitų, kur esate labiau užtikrinti dėl atsakymo teisingumo. Taip sutaupysite laiko. Juk sunkiausias užduotis galite atlikti pabaigoje. Be to, kol dirbsite prie lengvesnių užduočių, Jūsų smegenys ieškos atsakymo į sunkiąją užduotį.
- Būkite susikaupęs/-usi tik ties savo užduotimis, nekreipkite dėmesio, kad kiti anksčiau pabaigia.
- Jei Jums yra taip pasitaikę, kad gavę užduočių lapą staiga viską užmiršote, tuomet būtinai prie atsiskaitymą keletą kartų įsivaizduokite (vizualizuokite) situaciją, kaip Jūs pradedate rašyti atsakymus į užduočių lapą, arba kaip Jūs atsakote į dėstytojo/mokytojo klausimus (jei užduotis yra žodžiu). Taip Jūs tarsi „praminsite takelį“ realiai situacijai, kuri įvyks ir padidinsite tikimybę, kad viskas vyks sklandžiai, taip, kaip įsivaizdavote.
- Jei atsiskaitymo metu taip nutiktų, kad galva ištuštėja ir nieko neatsimenate, ką išmokote, tuomet žinokite, kad Jūsų veiksmai mažina nerimą. Pradėkite juodraštyje rašyti bet ką ta tema. Tada tikėtina, kad pamažu atsiras mintys ir Jūs galėsite suformuluoti atsakymą.
Informacija parengta pagal Norvegijos finansinio mechanizmo Savigalbos programos projektą „Geros nuotaikos link“. Daugiau apie šią programą ir jaunimo sveikatos tinklą: http://www.sveikatostinklas.lt/savipagalba/gera-nuotaika/12/10