Sveikata rūpintis reikia ir vasarą

Beprasidedančios vasaros atostogos, saulėti orai ir ilgesnės dienos suteikia mums džiaugsmo ir suteikia energijos. Tačiau, nepaisant visų malonumų, vasara taip pat atneša tam tikrus sveikatos iššūkius, kuriuos svarbu žinoti ir kuriems reikia tinkamai pasiruošti.

Saulės poveikis odai

Viena didžiausių vasaros problemų – ultravioletinių (UV) spindulių įtaka mūsų odai. Ilgalaikis saulės poveikis gali sukelti odos paraudimą, deginimą, taip pat didina odos vėžio riziką, įskaitant melanomą. Visuomenės sveikatos biuro specialistai pataria naudoti aukšto SPF (ne mažesnio kaip 30) apsaugos kremus, dėvėti kepurės su snapeliu, akinius nuo saulės ir stengtis nepraleisti daug laiko tiesioginiuose saulės spinduliuose, ypač nuo 10 val. ryto iki 4 val. popietės.

Dehidratacija

Vasarą, kai temperatūros pakyla, mūsų kūnas praranda daugiau skysčių. Tai gali sukelti dehidrataciją, kurios požymiai yra sausa oda, galvos svaigimas, galvos skausmas, silpnumas ir netgi širdies sutrikimai. Norėdami išvengti dehidratacijos, būtina gerti daug vandens ir vengti per didelio kiekio alkoholinių bei kofeiną turinčių gėrimų vartojimo.

Saulės smūgis

Saulės smūgis arba šilumos smūgis yra dar vienas vasaros pavojus. Ši būklė atsiranda, kai kūno temperatūra pakyla iki pavojingai aukšto lygio. Simptomai apima karščiavimą, stiprų galvos skausmą, sumišimą, stiprų prakaitavimą arba prakaito stoką. Venkite saulės piko valandomis ir stenkitės praleisti laiką vėsioje aplinkoje.

Uodų ir erkės įkandimai

Vasarą aktyvėja įvairūs kenkėjai. Uodai ir erkės gali pernešti įvairias ligas, tokias kaip Laimo liga ar virusinės infekcijos. Naudokite vabzdžių atbaidymo priemones ir dėvėkite drabužius, uždengiančius kuo daugiau kūno paviršiaus.

Maisto ir vandens sauga

Su šiltu oru didėja bakterijų dauginimosi greitis, todėl ypač svarbu laikytis maisto saugojimo ir paruošimo higienos. Niekada nepalikite maisto šiltomis sąlygomis ilgiau nei kelias valandas.

Linkime saugios ir sveikos vasaros!

Nauja dienos stovykla jaunimui „Judėk į priekį sveikiau“ Mažeikiuose

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia jaunimą (14-16 m.) dalyvauti vasaros dienos stovykloje „Judėk į priekį sveikiau“, kuri vyks 2024 metų liepos 8-11 dienomis. Šios stovyklos metu jaunuoliai turės galimybę ne tik aktyviai leisti laiką, bet ir sužinoti daugiau apie sveiką gyvenimo būdą bei psichoaktyviųjų medžiagų žalos sveikatai prevenciją.

Stovyklos organizatoriai ir partneriai

Stovyklą organizuoja Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) koordinatorė Martyna Malinauskienė. Prie organizavimo prisideda ir socialiniai partneriai: Mažeikių policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Audronė Jurdonaitė, Mažeikių užimtumo tarnybos karjeros planavimo specialistė Aistė Gureckė, ne pelno siekianti organizacija „Lauko biuras“ ir Mažeikių Henriko Nagio viešoji biblioteka.

Stovyklos programa

Stovykla vyks keturias dienas, nuo 9:00 iki 13:00 val. Kasdien stovyklautojų laukia įvairios veiklos:

 • Liepos 8 d.: Susipažinimas ir ryto mankšta Sodų skvere, aktyvi fizinė veikla atviroje jaunimo erdvėje „100’s metų“.
 • Liepos 9 d.: Ryto mankšta Sodų skverelyje, pirmosios pagalbos mokymai Mažeikių Henriko Nagio viešojoje bibliotekoje.
 • Liepos 10 d.: Ryto mankšta, aktyvios komandinės užduotys Mažeikių policijos komisariate.
 • Liepos 11 d.: Žygis šiaurietiškomis lazdomis su organizacija „Lauko biuras“.

Dalyvavimas ir registracija

Stovykla yra nemokama, tačiau vietų skaičius ribotas – dalyvauti galės tik 15 jaunuolių. Norintieji dalyvauti turi gauti tėvų sutikimą. Daugiau informacijos ir registracija telefonu: +370 686 77203 arba internetu, parsisiunčiant sutikimo formą.

Reikalinga apranga ir pasiruošimas

Stovyklos metu tėvai turi pasirūpinti jaunuolių tinkama apranga, avalyne, vandeniu ir užkandžiais. Organizatoriai pasilieka teisę keisti užsiėmimų laiką ir vietą, jei oro sąlygos bus netinkamos.

Tai puiki galimybė jaunimui praleisti vasaros atostogų savaitę aktyviai ir naudingai, kartu su bendraamžiais, stiprinant tiek fizinę sveikatą, tiek socialinius įgūdžius.

Programa

Mažeikių rajono savivaldybėje atlikti aplinkos kokybės tyrimai

Birželio mėnesį Mažeikių rajono savivaldybėje buvo atlikti triukšmo tyliosiose zonose, maudymosi vietų vandens ir vaikų žaidimų aikštelių smėlio kokybės tyrimai. Šie tyrimai skirti užtikrinti gyventojų sveikatos saugą ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Viešųjų tyliųjų zonų triukšmo lygio matavimai

Tyrimai buvo atlikti Juodpelkio parko ir Sodų trikampio skvero tyliosiose zonose. Matavimai vyko dienos, vakaro ir nakties metu. Rezultatai parodė, kad triukšmo lygis neviršijo leistinų ribų. Juodpelkio parke dienos metu ekvivalentinis garso slėgio lygis siekė 45,7 dBA, vakare – 46 dBA, o naktį – 43,8 dBA, kas atitinka higienos normų reikalavimus. Panašūs rezultatai buvo gauti ir Sodų trikampio skvere: dienos metu – 49,8 dBA, vakare – 49,5 dBA, naktį – 45,7 dBA.

Maudymosi vietų vandens kokybės tyrimai

Birželio 11 d. atlikti tyrimai 18-oje populiarių maudymosi vietų parodė, kad visų tirtų vandens telkinių mikrobiologiniai ir parazitologiniai parametrai atitiko higienos normų reikalavimus. Didžiausias žarninių enterokokų skaičius buvo nustatytas Ventos upėje ties Viekšnių seniūnija (70 ksv/100 ml vandens). Parazitologiniai tyrimai parodė, kad kirminų kiaušinėlių ir lervų vandenyje neaptikta.

Vaikų žaidimų aikštelių smėlio kokybės tyrimai

Birželio mėnesį 47-iose vaikų žaidimų aikštelėse atlikti smėlio kokybės tyrimai parodė, kad visų aikštelių smėlis neužterštas ir atitinka higienos normų reikalavimus. Tyrimų metu kirminų kiaušinėlių ir lervų neaptikta. Tyrimai bus tęsiami kas mėnesį viso vasaros sezono metu, siekiant užtikrinti vaikų saugumą.

Rekomendacija

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rekomenduoja sekti informaciją apie atliekamų tyrimų rezultatus iki pat spalio mėnesio, kad šiose vietose būtumėte saugūs.

Daugiau informacijos ir tyrimų rezultatus galite rasti Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tinklalapyje – www.mazeikiuvsb.lt/triuksmo-tyliosiose-zonosemaudymosi-vietu-vandens-kokybes-ir-vaiku-zaidimu-aiksteliu-smelio-kokybes-stebesena/

Pneumokokinė ir meningokokinė infekcijos – grėsmingos, tačiau valdomos

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistai primena, kad kai kuriomis bakterinėmis ligomis galima užsikrėsti net nuo sveikų žmonių arba tiksliau – sveikai atrodančių žmonių. Apie 40-60 proc. vaikų ir 3-4 proc. suaugusiųjų yra pneumokoko bakterijų nešiotojai, o apie 5-10 proc. asmenų yra meningokoko nešiotojai.

Pneumokoko bakterijų ir meningokoko nešiotojai nejaučia jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus žmones, kurie dėl silpnesnio imuniteto gali susirgti sunkiomis ligomis, tokiomis kaip plaučių uždegimas (pneumonija), smegenų ir jų dangalų uždegimas, sinusitas, ausų uždegimas. Šią riziką suvaldyti padeda skiepai visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad vaikai pagal skiepų kalendorių skiepijami nuo abiejų šių bakterinių infekcijų, o nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami rizikos grupei priklausantys suaugusieji ir vaikai.

Susirgus plaučių uždegimu, sukeltu pneumokoko bakterijų, gali pasireikšti tokie simptomai kaip kosulys, dusulys, karščiavimas, prakaitavimas ir drebulys, krūtinės skausmas, nuovargis, galvos svaigimas. Ši bakterija gali sukelti ir kitas ligas – sinusitą, ausų uždegimą, kraujo užkrėtimą (sepsį). Pneumokokine infekcija užsikrečiama nuo sergančio asmens ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus oro lašeliniu būdu, t. y. kosint, čiaudint, kalbant ar esant artimam kontaktui.

Didžiausia rizika kyla vaikams iki penkerių metų, senyvo amžiaus žmonėms bei tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi dėl lėtinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų.

Visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina nepamiršti nuo pneumokokinės infekcijos laiku paskiepyti vaikų ar pasiskiepyti patiems, jeigu priklausote rizikos grupei. Kad apsaugotume save, savo vaikus ir visą visuomenę, dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Norint išvengti meningokokinės, pneumokokinės infekcijų, svarbu nepamiršti ir kitų priemonių: rankų higienos, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, reguliaraus patalpų valymo ir vėdinimo.

Būkite budrūs ir sveiki!!!!!

Numatyta vertinti vaikų žaidimų aikštelių smėlio, maudymosi vietų kokybę ir viešųjų tyliųjų zonų triukšmo lygį

Šiltuoju metų sezonu vaikų žaidimo aikštelės pritraukia vaikus mėgautis pramogomis lauke, todėl itin svarbu ne tik užtikrinti saugias šių aikštelių konstrukcijas, bet ir smėlio kokybę jose.

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Mažeikių mieste vertins vaikų žaidimų aikštelių smėlio kokybę.

Planuojama ištirti 47 vaikų žaidimų aikšteles, kuriose bus vertinama jų apsauga nuo aplinkos veiksnių ir paimti kokybiniai laboratoriniai smėlio mėginiai.

Vaikų žaidimų aikštelių smėlio kokybės tyrimai bus atliekami 1 kartą per mėnesį, nuo birželio iki rugpjūčio mėn.


Nuo birželio iki rugsėjo mėnesio bus vykdomi Mažeikių rajono maudymosi vietų vandens ir smėlio, esančio greta maudymosi vietų (dirvožemis, dumblas, smėlis), kokybės tyrimai.

Maudyklų vandens kokybė bus stebima 18-oje gyventojų pamėgtų maudymosi vietų. Tyrimai bus atliekami 6 kartus per maudymosi sezoną, kartojant kas dvi savaites.

Maudymosi vietų vandens kokybė bus vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus ‒ žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Greta maudymosi vietų bus tiriamas ir smėlis greta maudymosi vietų Smėlio kokybė bus vertinama pagal parazitologinius parametrus ‒ kirminų kiaušinėlių ir lervų skaičius.

Papildomai bus vykdoma nuolaužų, plūduriuojančių medžiagų, dervų likučių, stiklo, plastiko, gumos ir kitų atliekų vandenyje kontrolė.


Mažeikių rajono savivaldybės teritorijoje Mažeikių rajono savivaldybės tarybos sprendimu nustatytos 2 tyliosios viešosios zonos: Juodpelkio parko tylioji viešoji zona (plotas ‒ 5,3 ha) ir Sodų trikampio skvero (plotas ‒ 2,0 ha) viešoji zona. Vadovaujantis Triukšmo valdymo įstatymu, kuris įpareigoja savivaldybėse kasmet atlikti tyliųjų zonų stebėseną, bei siekiant užtikrinti gyventojų teisę į sveiką aplinką, kurioje triukšmas nekenktų sveikatai bei vykdant triukšmo monitoringą tyliosiose zonose, Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vertins triukšmo lygius tyliosiose zonose.

Triukšmo lygio matavimai bus atliekami 2 kartus: birželio ir rugsėjo mėnesiais, dienos, vakaro ir nakties metu.

Mažeikių seniūnijos prižiūrimų vaikų žaidimų aikštelių ir maudymosi vietų sąrašą, tyrimų kalendorinį grafiką ir visą informaciją galima rasti čia – Triukšmo tyliosiose zonose, maudymosi vietų vandens kokybės ir vaikų žaidimų aikštelių smėlio kokybės stebėsena.

Įmonėje „ORLEN Lietuva“ įvyko „Darbuotojų saugos ir sveikatos savaitė“

Šią savaitę „ORLEN Lietuva“ bendrovėje įvyko „Darbuotojų saugos ir sveikatos savaitė“, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į svarbiausią aspektą – darbuotojų gerovę. Suprantame, kad tik sveiki ir laimingi darbuotojai gali pilnavertiškai atsiduoti savo darbui ir kurti didžius dalykus. Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, kaip partneris, prisijungė prie šio renginio pasiūlęs atlikti darbuotojų kūno kompozicijos analizę ir vertinimą.

Dalyvavę „ORLEN Lietuva“ darbuotojai gavo nemažai naudos:

 • Ankstyva sveikatos problemų identifikacija: Kūno kompozicijos analizė leidžia anksti nustatyti galimas sveikatos problemas, tokias kaip per didelis kūno riebalų procentas, raumenų masės trūkumas ar dehidratacija. Tai padeda darbuotojams imtis prevencinių priemonių prieš ligas.
 • Asmeninių sveikatos tikslų nustatymas: Gavę tikslius kūno kompozicijos duomenis, darbuotojai gali nustatyti konkrečius sveikatos ir fizinio aktyvumo tikslus, pavyzdžiui, siekti sumažinti riebalų kiekį arba padidinti raumenų masę.
 • Padidėjęs sveikatos sąmoningumas: Dalyvavimas kūno kompozicijos analizėje skatina darbuotojus labiau domėtis savo sveikata ir gerove. Tai gali padidinti motyvaciją laikytis sveikos gyvensenos, įskaitant sveiką mitybą ir reguliarią fizinę veiklą.
 • Streso mažinimas ir geresnė emocinė sveikata: Suprasdami savo kūno būklę ir stebėdami pažangą, darbuotojai gali jaustis labiau kontroliuojantys savo sveikatą. Tai gali sumažinti stresą ir pagerinti bendrą emocinę gerovę.
 • Produktyvumo ir energijos lygio padidėjimas: Sveikesni darbuotojai dažniausiai turi daugiau energijos ir yra produktyvesni. Pagerėjęs fizinis aktyvumas ir sveikesnė mityba gali tiesiogiai paveikti darbo efektyvumą.
 • Individualios rekomendacijos: Analizės rezultatai leidžia specialistams pateikti individualizuotas rekomendacijas dėl mitybos, fizinio aktyvumo ir kitų sveikatos gerinimo būdų, pritaikytų konkretiems darbuotojo poreikiams.
 • Prevencinių priemonių įgyvendinimas: Remdamiesi analizės rezultatais, darbuotojai ir įmonė gali imtis konkrečių prevencinių priemonių, tokių kaip sveikos mitybos seminarai, sveikatingumo veiklos ar streso valdymo programos.

Sveikatos savaitės, kuriose vykdoma kūno kompozicijos analizė, gali turėti ilgalaikį teigiamą poveikį darbuotojų sveikatai, motyvacijai ir bendram darbo aplinkos mikroklimatui.

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras dėkoja „ORLEN Lietuva“ už bendradarbiavimą ir tikisi, kad ši iniciatyva prisidės prie darbuotojų sveikatos ir gerovės stiprinimo.

Sveikatinimo ir fizinio aktyvumo programos: sėkmės istorija

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įrodė, kad sveikata yra vienas iš pagrindinių gyvenimo džiaugsmų, įgyvendindamas programą – „Sveikas ir aktyvus gyventojas“ dviems grupėms Sedoje ir Mažeikiuose. Ši programa ne tik skatino gyventojus rūpintis savo fizinės būklės gerinimu, bet ir suteikė jiems reikalingus įgūdžius, kurie padės išlaikyti sveiką gyvenseną ilgalaikėje perspektyvoje.

Programos metu dalyviai buvo supažindinti su įvairiais pratimais, kurie padeda gerinti aerobinį pajėgumą, stiprinti organizmą, lavinti ištvermę, judesių koordinaciją bei lankstumą. Be to, dalyviai išmoko, kaip teisingai atlikti šiuos pratimus, kad maksimaliai išnaudotų jų teikiamą naudą ir išvengtų traumų.

Dalyvavimas šiose programose turėjo akivaizdžią įtaką dalyvių sveikatai: pagerėjo laikysena, sustiprėjo kūno raumenys, o bendra organizmo savijauta tapo žymiai geresnė. Tai rodo, kad tinkamai parinkta fizinio aktyvumo programa gali turėti didelį poveikį ne tik fiziniam, bet ir bendram žmogaus gerovės lygiui.

Pagrindinis šių programų tikslas buvo įtraukti Mažeikių rajono gyventojus į fizinio aktyvumo veiklą, stiprinant jų fizinę bei psichinę sveikatą. Programos suteikė gyventojams žinias ir įgūdžius, kurie įgalina juos savarankiškai taikyti sveikos gyvensenos principus kasdieniame gyvenime, taip užtikrinant ilgalaikę naudą.

Ši sėkmės istorija yra puikus pavyzdys, kaip vietos bendruomenės gali prisidėti prie savo narių sveikatos gerinimo ir gyvenimo kokybės kėlimo. Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro iniciatyva rodo, kad kiekvienas iš mūsų gali tapti sveikatos ir gerovės skleidėju savo bendruomenėje.

Apie fizinio akatyvumo užsiėmimus ir galimybę juose dalyvauti daugiau informacijos rasite puslapyje – FIZINIO AKTYVUMO SKATINIMAS 

Laiku patikrinta sveikata = rami galva prieš atostogas

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad kasmet vaikų ir pilnamečių mokinių sveikatą turi profilaktiškai patikrinti šeimos gydytojas ar vaikų gydytojas ir gydytojas odontologas ar burnos higienistas.

Nelaukite rugsėjo, registruokitės patikrai prieš vasarą!!

 1. Mažesnės eilės pas gydytojus;
 2. Saugiau lankytis gydymo įstaigose-vasarą mažiau sergančių virusinėmis ligomis;
 3. Mažiau streso ir skubos.

Ką reikia žinoti apie Mokinio sveikatos pažymėjimą??

 • Profilaktinė vaikų ir pilnamečių mokinių sveikatos patikra atliekama NEMOKAMAI.
 • Aktualu vaikams iki 18 metų amžiaus ir pilnamečiams mokiniams.
 • Mokinio sveikatos pažymėjimas galioja vienus metus nuo jo užpildymo datos.
 • Naujas pažymėjimas gali būti išduotas dar nebaigus galioti ankstesniam pažymėjimui.
 • Gydytojai įvertina vaiko psichomotorinę raidą (iki 4metų), regėjimą, klausą, atramos judamąjį aparatą, psichikos sveikatos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius, burnos sveikatą, pamatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujo spaudimą, atlieka kitus reikalingus tyrimus.
 • Vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba atstovų.
 • Pažymėjimas ugdymo įstaigoms matomas elektroniniu formatu.
 • Pažymėjime nurodoma, ar mokinys gali dalyvauti ugdymo veikloje be apribojimų, ar reikalingos specialios rekomendacijos ir pirmosios pagalbos priemonės.

Tarptautinė džinsų diena seksualinio smurto prevencijai

2024 m. balandžio 24 d. pasaulis mini #džinsųdiena, kurios metu, bendruomenės nariai ir organizacijų darbuotojai (- os), kviečiami vilkėti džinsus ir parodyti palaikymą seksualinio smurto aukoms.

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su VšĮ Ribologija remia jų #džinsųdiena iniciatyvą ir kviečia visus prisidėti prie seksualinio smurto prevencijos atkreipiant visuomenės dėmesį į šią problemą.


Ar žinai, kad…

Tarptautinės džinsų dienos prieš seksualinį smurtą istorija prasidėjo 1992 m. Italijoje, kuomet 45-erių vairavimo instruktorius, išprievartavo į pirmąją vairavimo pamoką atėjusią 18 m. merginą. Ji pranešė apie išprievartavimą, vairavimo instruktorius buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Teismas nuteisė jį kalėti. Tačiau instruktorius apskundė teismo nuosprendį sakydamas, kad mergina sutiko su juo santykiauti. Italijos Aukščiausiasis Teismas apkaltinamąjį nuosprendį panaikino, o teismo sprendime buvo teigiama, kad, kadangi auka mūvėjo labai aptemptus džinsus, instruktorius niekaip pats be jos pagalbos nebūtų jų sugebėjęs nuimti. Visoje Italijoje šis sprendimas tapo žinomas „džinsų alibi” vardu. Įtūžusios dėl tokio nuosprendžio, Italijos parlamentarės susirinko prie Aukščiausiojo teismo laiptų vilkėdamos džinsus. Jų žinutė, kad niekada negali būti jokio pasiteisinimo seksualinei prievartais minima visame pasaulyje paskutinį balandžio trečiadienį.

Nuo seksualinio smurto nukentėję asmenys vis dar girdi – ką vilkėjai? Šis klausimas suponuoja, kad tarsi asmuo galėjo kažką padaryti, kad prievartos nebūtų. Mes sakome – rūbai nėra sutikimas. Seksualinis smurtas nėra nukentėjusio asmens kaltė, tai sąmoningas smurtavusio asmens pasirinkimas.

Kviečiame, jei norite, anonimiškai pasidalinti savo istorija: https://ribologija.lt/apietai/


Kaip prisijungti?

 • 24 d. kviečiame vilkėti džinsais (kelnės, švarkelis, suknelė…).
 • Atsiųsk savo foto su džinsais info@ribologija.lt (kad iniciatyvos organizatoriai galėtų pasidalinti)
 • Pasidalink nuotrauka su džinsais ir užrašu “Prie ko čia džinsai?” Dalinantis pažymėk Ribologija, kad organizatoriai galėtų pasidalinti visų prie kampanijos prisijungusių asmenų ir organizacijų nuotraukomis, taip parodant, kad Lietuvos žmonės palaiko nuo seksualinio smurto nukentėjusius asmenis ir kartu nori kurti Lietuvą be seksualinio smurto.

Daugiau informacijos

Kaip padėti sau ir savo artimiems rasi tinklalapyje www.prabilk.lt, o jei nori pasikalbėti su psichologu registruokis nemokamoms konsultacijoms Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure.

Kaip kurti sveiką santykį su technologijomis ir kaip atpažinti probleminį interneto naudojimą?

Mus supanti skaitmeninė realybė siūlo begalę galimybių ir pažadą praturtinti gyvenimą. To daugelis mūsų ir tikimės iš technologijų. Visgi kartais jos gali tapti grėsme vaikų, o ir suaugusiųjų gerai savijautai, sveikatai, santykiams. Kaip kurti sveiką santykį su technologijomis ir kaip atpažinti probleminį interneto naudojimą? Kuo ypatingos elgesio priklausomybės? Kada ir kur kreiptis pagalbos? Kaip padėti vaikams, susiduriantiems su iššūkiais skaitmeninėje erdvėje?

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai kartu su Skaitmeninės etikos centru dalinasi naudinga informacija ir patarimais.

Interneto taisyklės namuose

Šeimos susitarimo šablonas padės pradėti taikų pokalbį apie kiekvieno šeimos nario naudojimąsi internetu. Pokalbio tikslas – susitarti dėl aiškių taisyklių ir įvardinti pozityvius sprendimus, kurie leistų internetu naudotis tinkamai ir saugiai. Jei tik įmanoma, į šią diskusiją reiktų įtraukti visus šeimos narius. Svarbu, kad visi vaikai ir suaugusieji, kurie naudojasi internetu, dalyvautų kalbantis apie taisyklių laikymąsi ir kodėl tai svarbu. Vaikams augant, jie vis aktyviau prisidės formuluojant susitarimus ir sprendžiant, kokios pasekmės turėtų nutikti jų nesilaikant. Vaikams ir paaugliams įsitraukimas į tokią diskusiją suteiks progą prisiimti atsakomybę už savo elgesį. Suaugusiems – kalbantis interneto naudojimo klausimais su vaikais ir paaugliais, bus aktualu išgirsti įdomių ir svarbių jaunų žmonių minčių apie saugų ir atsakingą naudojimąsi internetu.

Šeimos susitarimas

Išmaniųjų įrenginių ir interneto naudojimo gairės ugdymo įstaigoms

Neretai žinių ir sveikų įgūdžių racionaliai tvarkytis su išmaniosiomis technologijomis pristinga ir tėvai bei globėjai, ir ugdytojai. Tuo tarpu ugdymo įstaigų vaidmuo rūpinantis švietimu ir prevencija išmaniųjų įrenginių naudojimo aspektu yra itin svarbus, mokant vaikus skaitmeninėmis technologijomis naudotis sumaniai ir atsakingai, saugant savo sveikatą.  Suprantama, kad kyla ir įvairių klausimų: ar būtina reguliuoti išmaniųjų įrenginių naudojimo laiką? Jei taip, tai kaip tai padaryti? Kiek pastangų gali kainuoti taisyklių įvedimas ir siekis jų laikytis? Kokios ribos yra tinkamos? Kiek iniciatyvos turėtų imtis ugdymo įstaiga, o kiek – pati šeima? Dalį atsakymų rasite gairėse, dalį – reikia išdiskutuoti drauge visai ugdymo įstaigos bendruomenei. Svarbu, kad technologijų naudojimo klausimas būtų įtrauktas į įstaigos administracijos darbotvarkę. Gairės skirtos padėti darželiams, mokykloms ir kitoms ugdymo įstaigoms tokią tvarką susikurti. Ugdymo įstaigoje sukūrus išmaniųjų įrenginių naudojimo tvarką ir pedagogai, ir vaikai naudosis aiškiai nubrėžtų ribų teikiamais privalumais: kaip ir kada naudojamasi išmaniaisiais įrenginiais, kad jie netrikdytų, neblaškytų ugdymo ir mokymosi proceso.

Gairės dėl išmaniųjų naudojimo

Priemonės prevencijai ir žalai mažinti

Vidutinė leistina arba rekomenduojama ekranus turinčių informacinių technologijų (IT) prietaisų naudojimo trukmė skirtingo amžiaus vaikams yra tokia:

 1.  ikimokyklinio amžiaus vaikams (2–5 metai) iki 1 val. per dieną;
 2.  pradinio mokyklinio amžiaus vaikams (6–10 metų) – iki 2 val. per dieną;
 3.  jaunesniems paaugliams (11–14 metų) – iki 3 val. per dieną.

Iki dviejų metų amžiaus vaikams bendrai nerekomenduojama naudotis jokiais ekranus turinčiais IT prietaisais, išskyrus būtinybę palaikyti nuotoliniu būdu vaizdo ryšį su artimu šeimos nariu. Naudojimosi ekranais trukmė, viršijanti rekomenduojamą, laikoma pertekline arba galinčia turėti neigiamą poveikį. Yra įrodymų, kad didesnė nei 4 valandų per dieną trukmė didina psichikos ir ypač fizinės sveikatos sutrikimų riziką. Paauglių atveju svarbu, ar dėl ekranų laiko nenukenčia vaikų bei paauglių miegas, mityba, fizinis aktyvumas ir mokymasis. Be to, ar naudojimasis ekranais nepakeičia kitų veiklų: gyvo bendravimo su artimaisiais ir draugais, kūrybinių bei sportinių užsiėmimų ir pan.

Rekomendacijos

Erdvė specialistams

Parengtuose informaciniuose tinklapiuose, siekiama, kad specialistai galėtų geriau atpažinti probleminį interneto naudojimą ir padėtų su tuo susiduriančiam žmogui. Parengtose skiltyse – sukurti trumpi vaizdo įrašai bei rašytinė informacija. Čia visi besidomintys gali patogiai susipažinti su informacija apie probleminį interneto naudojimą (PIN) ir galimybes rūpintis PIN prevencija.

Pagalba specialistui ir šeimos gydytojams bei psichikos sveikatos specialistams

Skaitmeninės higienos įgūdžių treniravimui

Šioje nuorodoje galima rasti įvairių sveiką santykį su technologijomis treniruojančių pratimų. Skatiname juos išmėginti, periodiškai kartoti, bandyti pavieniui ar su draugais, drąsiai dalinkitės įspūdžiais ir pasiekimais! Svarbiausia – tęsti!

Primintukas

Rekomenduojami filmai probleminio interneto naudojimo tema

 1. Rekomenduojamos knygos probleminio interneto naudojimo tema

„Naršymo metas“,

 „Vaikystė tarp ekranų“

Priklausomybė nuo kompiuterio

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai kartu su Skaitmeninės etikos centru siekia padėti žmonėms išGYVENTI tarp ekranų ypač turint mintyje vis dar nepakankamai kritišką visuomenės požiūrį į skaitmeninės erdvės iššūkius.

Daugiau naudingos informacijos rasite čia:  informaciją tėvams įvairiomis skaitmeninio pasaulio temomis ir šios srities naujienomis, mokymus verslui, organizacijoms, bendruomenėms.

Ačiū, kad ir Jums rūpi!