Tarptautinė džinsų diena seksualinio smurto prevencijai

2024 m. balandžio 24 d. pasaulis mini #džinsųdiena, kurios metu, bendruomenės nariai ir organizacijų darbuotojai (- os), kviečiami vilkėti džinsus ir parodyti palaikymą seksualinio smurto aukoms.

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su VšĮ Ribologija remia jų #džinsųdiena iniciatyvą ir kviečia visus prisidėti prie seksualinio smurto prevencijos atkreipiant visuomenės dėmesį į šią problemą.


Ar žinai, kad…

Tarptautinės džinsų dienos prieš seksualinį smurtą istorija prasidėjo 1992 m. Italijoje, kuomet 45-erių vairavimo instruktorius, išprievartavo į pirmąją vairavimo pamoką atėjusią 18 m. merginą. Ji pranešė apie išprievartavimą, vairavimo instruktorius buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Teismas nuteisė jį kalėti. Tačiau instruktorius apskundė teismo nuosprendį sakydamas, kad mergina sutiko su juo santykiauti. Italijos Aukščiausiasis Teismas apkaltinamąjį nuosprendį panaikino, o teismo sprendime buvo teigiama, kad, kadangi auka mūvėjo labai aptemptus džinsus, instruktorius niekaip pats be jos pagalbos nebūtų jų sugebėjęs nuimti. Visoje Italijoje šis sprendimas tapo žinomas „džinsų alibi” vardu. Įtūžusios dėl tokio nuosprendžio, Italijos parlamentarės susirinko prie Aukščiausiojo teismo laiptų vilkėdamos džinsus. Jų žinutė, kad niekada negali būti jokio pasiteisinimo seksualinei prievartais minima visame pasaulyje paskutinį balandžio trečiadienį.

Nuo seksualinio smurto nukentėję asmenys vis dar girdi – ką vilkėjai? Šis klausimas suponuoja, kad tarsi asmuo galėjo kažką padaryti, kad prievartos nebūtų. Mes sakome – rūbai nėra sutikimas. Seksualinis smurtas nėra nukentėjusio asmens kaltė, tai sąmoningas smurtavusio asmens pasirinkimas.

Kviečiame, jei norite, anonimiškai pasidalinti savo istorija: https://ribologija.lt/apietai/


Kaip prisijungti?

  • 24 d. kviečiame vilkėti džinsais (kelnės, švarkelis, suknelė…).
  • Atsiųsk savo foto su džinsais info@ribologija.lt (kad iniciatyvos organizatoriai galėtų pasidalinti)
  • Pasidalink nuotrauka su džinsais ir užrašu “Prie ko čia džinsai?” Dalinantis pažymėk Ribologija, kad organizatoriai galėtų pasidalinti visų prie kampanijos prisijungusių asmenų ir organizacijų nuotraukomis, taip parodant, kad Lietuvos žmonės palaiko nuo seksualinio smurto nukentėjusius asmenis ir kartu nori kurti Lietuvą be seksualinio smurto.

Daugiau informacijos

Kaip padėti sau ir savo artimiems rasi tinklalapyje www.prabilk.lt, o jei nori pasikalbėti su psichologu registruokis nemokamoms konsultacijoms Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure.

Kaip kurti sveiką santykį su technologijomis ir kaip atpažinti probleminį interneto naudojimą?

Mus supanti skaitmeninė realybė siūlo begalę galimybių ir pažadą praturtinti gyvenimą. To daugelis mūsų ir tikimės iš technologijų. Visgi kartais jos gali tapti grėsme vaikų, o ir suaugusiųjų gerai savijautai, sveikatai, santykiams. Kaip kurti sveiką santykį su technologijomis ir kaip atpažinti probleminį interneto naudojimą? Kuo ypatingos elgesio priklausomybės? Kada ir kur kreiptis pagalbos? Kaip padėti vaikams, susiduriantiems su iššūkiais skaitmeninėje erdvėje?

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai kartu su Skaitmeninės etikos centru dalinasi naudinga informacija ir patarimais.

Interneto taisyklės namuose

Šeimos susitarimo šablonas padės pradėti taikų pokalbį apie kiekvieno šeimos nario naudojimąsi internetu. Pokalbio tikslas – susitarti dėl aiškių taisyklių ir įvardinti pozityvius sprendimus, kurie leistų internetu naudotis tinkamai ir saugiai. Jei tik įmanoma, į šią diskusiją reiktų įtraukti visus šeimos narius. Svarbu, kad visi vaikai ir suaugusieji, kurie naudojasi internetu, dalyvautų kalbantis apie taisyklių laikymąsi ir kodėl tai svarbu. Vaikams augant, jie vis aktyviau prisidės formuluojant susitarimus ir sprendžiant, kokios pasekmės turėtų nutikti jų nesilaikant. Vaikams ir paaugliams įsitraukimas į tokią diskusiją suteiks progą prisiimti atsakomybę už savo elgesį. Suaugusiems – kalbantis interneto naudojimo klausimais su vaikais ir paaugliais, bus aktualu išgirsti įdomių ir svarbių jaunų žmonių minčių apie saugų ir atsakingą naudojimąsi internetu.

Šeimos susitarimas

Išmaniųjų įrenginių ir interneto naudojimo gairės ugdymo įstaigoms

Neretai žinių ir sveikų įgūdžių racionaliai tvarkytis su išmaniosiomis technologijomis pristinga ir tėvai bei globėjai, ir ugdytojai. Tuo tarpu ugdymo įstaigų vaidmuo rūpinantis švietimu ir prevencija išmaniųjų įrenginių naudojimo aspektu yra itin svarbus, mokant vaikus skaitmeninėmis technologijomis naudotis sumaniai ir atsakingai, saugant savo sveikatą.  Suprantama, kad kyla ir įvairių klausimų: ar būtina reguliuoti išmaniųjų įrenginių naudojimo laiką? Jei taip, tai kaip tai padaryti? Kiek pastangų gali kainuoti taisyklių įvedimas ir siekis jų laikytis? Kokios ribos yra tinkamos? Kiek iniciatyvos turėtų imtis ugdymo įstaiga, o kiek – pati šeima? Dalį atsakymų rasite gairėse, dalį – reikia išdiskutuoti drauge visai ugdymo įstaigos bendruomenei. Svarbu, kad technologijų naudojimo klausimas būtų įtrauktas į įstaigos administracijos darbotvarkę. Gairės skirtos padėti darželiams, mokykloms ir kitoms ugdymo įstaigoms tokią tvarką susikurti. Ugdymo įstaigoje sukūrus išmaniųjų įrenginių naudojimo tvarką ir pedagogai, ir vaikai naudosis aiškiai nubrėžtų ribų teikiamais privalumais: kaip ir kada naudojamasi išmaniaisiais įrenginiais, kad jie netrikdytų, neblaškytų ugdymo ir mokymosi proceso.

Gairės dėl išmaniųjų naudojimo

Priemonės prevencijai ir žalai mažinti

Vidutinė leistina arba rekomenduojama ekranus turinčių informacinių technologijų (IT) prietaisų naudojimo trukmė skirtingo amžiaus vaikams yra tokia:

  1.  ikimokyklinio amžiaus vaikams (2–5 metai) iki 1 val. per dieną;
  2.  pradinio mokyklinio amžiaus vaikams (6–10 metų) – iki 2 val. per dieną;
  3.  jaunesniems paaugliams (11–14 metų) – iki 3 val. per dieną.

Iki dviejų metų amžiaus vaikams bendrai nerekomenduojama naudotis jokiais ekranus turinčiais IT prietaisais, išskyrus būtinybę palaikyti nuotoliniu būdu vaizdo ryšį su artimu šeimos nariu. Naudojimosi ekranais trukmė, viršijanti rekomenduojamą, laikoma pertekline arba galinčia turėti neigiamą poveikį. Yra įrodymų, kad didesnė nei 4 valandų per dieną trukmė didina psichikos ir ypač fizinės sveikatos sutrikimų riziką. Paauglių atveju svarbu, ar dėl ekranų laiko nenukenčia vaikų bei paauglių miegas, mityba, fizinis aktyvumas ir mokymasis. Be to, ar naudojimasis ekranais nepakeičia kitų veiklų: gyvo bendravimo su artimaisiais ir draugais, kūrybinių bei sportinių užsiėmimų ir pan.

Rekomendacijos

Erdvė specialistams

Parengtuose informaciniuose tinklapiuose, siekiama, kad specialistai galėtų geriau atpažinti probleminį interneto naudojimą ir padėtų su tuo susiduriančiam žmogui. Parengtose skiltyse – sukurti trumpi vaizdo įrašai bei rašytinė informacija. Čia visi besidomintys gali patogiai susipažinti su informacija apie probleminį interneto naudojimą (PIN) ir galimybes rūpintis PIN prevencija.

Pagalba specialistui ir šeimos gydytojams bei psichikos sveikatos specialistams

Skaitmeninės higienos įgūdžių treniravimui

Šioje nuorodoje galima rasti įvairių sveiką santykį su technologijomis treniruojančių pratimų. Skatiname juos išmėginti, periodiškai kartoti, bandyti pavieniui ar su draugais, drąsiai dalinkitės įspūdžiais ir pasiekimais! Svarbiausia – tęsti!

Primintukas

Rekomenduojami filmai probleminio interneto naudojimo tema

  1. Rekomenduojamos knygos probleminio interneto naudojimo tema

„Naršymo metas“,

 „Vaikystė tarp ekranų“

Priklausomybė nuo kompiuterio

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai kartu su Skaitmeninės etikos centru siekia padėti žmonėms išGYVENTI tarp ekranų ypač turint mintyje vis dar nepakankamai kritišką visuomenės požiūrį į skaitmeninės erdvės iššūkius.

Daugiau naudingos informacijos rasite čia:  informaciją tėvams įvairiomis skaitmeninio pasaulio temomis ir šios srities naujienomis, mokymus verslui, organizacijoms, bendruomenėms.

Ačiū, kad ir Jums rūpi!

„Sveikatos savaitė”: Mažeikiečiams – nemokamos sveikatos ekspertų paskaitos

Tradicinis Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro renginys „Sveikatos savaitė” Mažeikiuose vyko antrąją balandžio savaitę. Mažeikių rajono gyventojams suteikta galimybė nemokamai klausytis žinomų sveikatos ekspertų pranešimų, skirtų sveikai gyvensenai ir emocinei sveikatai, fiziniam aktyvumui ir subalansuotai mitybai bei savaitės renginių ciklą užbaigti protų mūšyje.

Puikių atsiliepimų sulaukė pirmadienioNirvana Fitness” – kvėpavimo mankšta su muzika, kurią vedė Lietuvos sporto universiteto docentė, aktyvi sveikos gyvensenos, sporto propaguotoja Dr. Simona Pajaujienė.

 



Antradienį praktinį užsiėmimą apie įtampą kasdienybėje ir jos įveikas vedė Vinga Indriūnienė, sveikatos psichologė, socialinių mokslų daktarė, universiteto dėstytoja, įvairių psichologijos seminarų lektorė tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Pagrindinė psichologės žinutė: stresas, nerimas, rūpestis savo ir artimųjų emocinė sveikata ir kiti kasdieniai veiksniai, kurie sukelia neigiamas emocijas, valdomi nuosekliu kvėpavimu ir savo kūno pajautimu. Įvairios kasdienės kvėpavimo technikos gali padėti sureguliuoti nerimą ir mažinti stresą bei įtampą kasdienybėje.



Artūras Sujeta – biomedicinos mokslų daktaras, lektorius, motyvatorius, sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas, trečiadienio vakare skaitė paskaitą apie sveiką mitybą, dietas ir visas sveikatos mokslo naujienas. Lektorius nevengė kritiško požiūrio į įvairias mitybos strategijas, kurios būna trumpalaikės ir neefektyvios, ir labai dažnai klaidinančios tuos, kurie nori rinktis sveikatai palankią mitybą.



Ketvirtadienio paskaitoje dalyvavo visi, kurie naudojasi išmaniaisiais įrenginiais. Jų populiarumas toks didžiulis visose amžiaus grupėse, kad dažnai ima kelti iššūkius, kurių būtų galima išgyventi: nukenčia darbas, mokslai, santykiai, sveikata, finansai, didėja priklausomybės rizika. Ar interneto naudojimas gali tapti probleminiu? – klausė Skaitmeninės etikos centro steigėja Rasa Jauniškienė. Pranešėja pateikė daug vertingos informacijos apie būdus, kaip riboti ekranų laiką, kad jis netaptų problemiškas.



Penktadienį savaitės renginių ciklą užbaigėme Mažeikių muziejaus salėje organizuotame protmūšyje, kurį vedė visuomenininkas, aktyvus protmūšių vedėjas Laurynas Jonauskas. Devynios komandos, kone šešiasdešimt dalyvių, miklino savo pilkąsias smegenų ląsteles. Nuoširdžiai dėkojame Mažeikių muziejui už įsteigtus prizus ir tokį aktyvų mažeikiečių dalyvavimą.



Viliamės, kad ir jūs sudalyvavote sveikatos savaitės renginiuose, pagilinote žinias ir jungsitės į kitas mūsų nemokamas veiklas ir užsiėmimus.

Balandžio 1 d. visoje šalyje nustatytas aukštas aplinkos oro užterštumas kietosiomis dalelėmis

Informuojame: Balandžio 1 d. visoje šalyje aplinkos oro užterštumas kietosiomis dalelėmis buvo aukštas. Visose oro kokybės tyrimų stotyse kietųjų dalelių KD10 koncentracija 1,5-2,7 karto viršijo paros ribinę vertę.

Oro užterštumo priežastys: dėl oro teršalų pernašos iš pietų (dulkių, atneštų iš Sacharos dykumos).

Oro užterštumo prognozė: šįryt, balandžio 2 d., oro kokybė išlieka prasta visoje Lietuvoje – ne tik miestuose, bet ir kaimo vietovėse fiksuojamos aukštos ir labai aukštos KD10 koncentracijos. Kietųjų dalelių KD10 paros ribinės vertės viršijimo tikimybė išliks labai didelė.

Balandžio 3 d. šalyje vyraus vidutiniškai palankios meteorologinės sąlygos teršalų išsisklaidymui, tačiau, smulkiosiomis dalelėmis užteršta oro masė per Lietuvą jau bus praslinkusi ir KD10 bei KD2,5 koncentracijos bus sumažėjusios.

Rekomendacijos gyventojams: nesportuoti ir nedirbti sunkaus fizinio darbo lauke, dažnai valyti patalpas drėgnu būdu.

Detalesnius ir kasdien atnaujinamus oro kokybės tyrimų duomenis galima rasti Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje.

Tymai – itin užkrečiama virusinė infekcinė liga

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad tymai – per orą plintanti užkrečiamoji liga, sukeliama virusų. Tačiau plisti gali ir per kvėpavimo takų išskyromis užterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.

Klinikiniai simptomai – dažniausiai susirgimas tymais pradžioje (prodrominiu laikotarpiu) pasireiškia karščiavimu, vėliau – konjunktyvitu, sloga, kosuliu, atsiranda Kopliko dėmės. Charakteringas makulopapulinis bėrimas, kuris neniežti. Bėrimas paprastai pasireiškia 3–4 ligos dieną, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau jis „leidžiasi žemyn“; bėrimas išlieka 4–7 dienas. Inkubacijos laikotarpis – apie 10 dienų (gali svyruoti nuo 7 iki 21 dienos).

Jeigu asmuo yra imlus tymams, užsikrėsti užtenka 15 min. ir daugiau, jeigu bendraujama artimai (veidas į veidą) arba būnama toje pačioje patalpoje.

Tymai pavojingi, nes:

  • gali lengvai išplisti visuomenėje;
  • sergantysis gali užkrėsti kitus asmenis 4 dienas iki bėrimo atsiradimo ir 4 dienas po bėrimo;
  • ligonio būklei palengvinti gali būti taikomas tik simptominis gydymas;
  • galimos komplikacijos (plaučių uždegimas, vidurinės ausies uždegimas, encefalitas ir kt.);
  • gali iššaukti priešlaikinį gimdymą ir kitas komplikacijas nėščiosioms.

Prevencija – skiepijimai kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina. Lietuvoje nuo tymų vaikai pradėti skiepyti 1964 m. viena vakcinos doze, 1988 m. pridėta antroji vakcinos dozė.

Didžiausia rizika susirgti – neskiepytiems, skiepytiems tik viena vakcinos doze ir nesirgusiems asmenims.

 

TYMAI VIDEO.png

Išlikime atsakingi ir saugūs!!!

 

Ką reikia žinoti apie paauglių dantų priežiūrą?

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose, vesdami užsiėmimus apie burnos higieną, primena, kad pakanka nors kelias dienas nepakankamai gerai laikytis asmeninės burnos higienos ir ant dantų paviršiaus pradeda formuotis pastebimos dantų apnašos. Dantų apnašos tai nepakankamos burnos priežiūros pasekmė, kuri sukelia dantų ėduonį, gingivitą ir periodontitą. Veiksminga apnašų kontrolė yra būtina, norint palaikyti gerą dantenų ir periodonto būklę, išvengti dantų ėduonies ir išsaugoti burnos sveikatą.

Paauglystė – sudėtingas pokyčių laikotarpis, pradedant nuo ryškaus fizinio augimo, kurio metu stebimi ir psichologiniai pokyčiai, iki asmeninės atsakomybės vystymosi. Paaugliais laikomas jaunimas nuo 10 iki 18 metų. Įvairios užduotys ir asmeninė burnos higiena, kurios anksčiau buvo prižiūrimos ar atliekamos tėvų, po truputį ar visiškai perleidžiamos paaugliui, kad būtų ugdomas jo savarankiškumas.

Paaugliai dažniau linkę vartoti daug angliavandenių turinčius užkandžius ir saldžius, gazuotus gėrimus, kurie prisideda prie didesnio dantų apnašų susidarymo. Dažnu atveju paauglių motyvacija yra menka, paauglių pastangos laikytis taisyklingos burnos higienos yra nepakankamos, taip pat trūksta žinių apie taisyklingą burnos priežiūrą, tad paaugliams palaikyti gerą dantų būklę yra sudėtingas iššūkis.

Taip pat pastebima, kad daugelio paauglių dantų apnašos nėra kontroliuojamos, o dantų valymas nėra optimalus. Dantų priežiūros priemonės neapsiriboja tik dantų šepetėliu, ne mažiau svarbu yra naudoti ir kitas asmens burnos higienos priemones, tokias kaip tarpdančių šepetėliai ir siūlai, dantų pastos, liežuvio valikliai bei skalavimo skysčiai.

Paaugliams labai svarbu suvokti bei patiems įsivertinti dantų apnašas, esančias ant danties paviršiaus, kad suprastų, ką reikia šalinti.

Tėvų įgūdžiai ir požiūris į burnos ertmės higieną taip pat gali turėti įtakos jų vaikų higienos įgūdžiams ir burnos ertmės ligų paplitimui.

Būkite sveiki!!!!

Mažeikiečiai kviečiami į renginių ciklą „Sveikatos savaitė”

„Sveikatos savaitė” – tradicinis Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro renginių ciklas, kuriuose siekiama parodyti sveikos gyvensenos ir emocinės sveikatos svarbą, didesnį dėmesį skirti fiziniam aktyvumui, subalansuotai mitybai, padėti formuoti sveikus jaunimo įpročius, gerus tarpasmeninius santykius.

Kviečiame visus aktyviai dalyvauti nemokamuose „Sveikatos savaitės” renginiuose.



Registracija

Kaip neprarasti kūno funkcionalumo? Nirvana Fitness - kvėpavimo mankšta su muzika
REGISTRUOTIS INTERNETU

Kaip įveikti įtampą kasdienybėje?
REGISTRUOTIS INTERNETU

Dietos, sveikata ir svorio korekcija 2024 - ką sako mokslas?
REGISTRUOTIS INTERNETU

Kaip išGYVENTI tarp ekranų?
REGISTRUOTIS INTERNETU

Protmūšis
REGISTRUOTIS INTERNETU

 

Telefono numeris registruotis ir pasiteirauti
(8 443) 41499



Detali „Sveikatos savaitės” programa


  • Pirmadienis: Kaip neprarasti kūno funkcionalumo?

    Registruotis į šį renginį

    Pranešėja

    Dr. Simona Pajaujienė yra socialinių mokslų daktarė, Lietuvos sporto universiteto Treniravimo mokslo katedros docentė, turinti 30 metų praktinės patirties sveikatingumo sektoriuje. Ji – trenerių mokyklos „ActiveTraining“ įkūrėja ir programų direktorė, sveikatingumo trenerė, motyvatorė, knygų ir straipsnių autorė, TV ir radijo laidų dalyvė, kviestinė pranešėja įvairiuose Lietuvos ir tarptautiniuose sporto, laisvalaikio bei visuomenės sveikatos renginiuose, konferencijose ir seminaruose.

    Programa

    1. Teorinė – praktinė paskaita: Kaip neprarasti kūno funkcionalumo? 
    Kas yra funkcionalus kūnas? Kodėl jį prarandame ir kaip sau padėti? Nagrinėsime kūno funkcionalumą per pagrindinius sąnarius, suprasime, kokių judesių, pratimų ir kodėl reikia sėdimą darbą dirbančiam asmeniui. Suprasime pagrindinius elementus, būtinus taisyklingos laikysenos išlaikymui. Kūnas turi dirbti kaip vieninga sistema, kurioje vienos dalys atsakingos už stabilumą, kitos – už mobilumą. Todėl net ir praktiškai pabandysime šių pratimų variacijų, kuriuos galėsite integruoti į savo dienos rutiną.

    2. Praktinis užsiėmimas: Nirvana Fitness – kvėpavimo mankšta su muzika
    NirvanaFitness® – tai naujas, bet pasaulį jau apėmęs mokslininkų bei mankštinimosi, kvėpavimo ir garso specialistų sukurtas metodas, kurio misija – išmokyti pasaulį kvėpuoti ir kurti sveiką kūno bei sielos sąjungą! NirvanaFitness® yra unikalus kompleksas pakilios, bet kartu relaksuojančios muzikos, paprasto, bet efektyvaus Pilates, jogos, funkcinių judesių srauto ir ritmingo kvėpavimo su raminančiais garso technologijų intarpais. Ši sistema moko taisyklingo kvėpavimo bei natūralių ir laisvų judesių įpročių.

    Papildomi reikalavimai dalyviams:
    Turėti su savimi sportinį kilimėlį, laisvą sportinę aprangą, geriamo vandens buteliuke ir pasiruošti būti basomis kojomis arba su kojinėmis (sportinės avalynės nereikia).

    Laikas

    Balandžio 8 d.,

    17.30 – 20.30 val.

    Vieta

    Mažeikių kultūros centro 17-oji salė

  • Antradienis: Kaip įveikti įtampą kasdienybėje?

    Registruotis į šį renginį

    Pranešėja

    Vinga Indriūnienė – sveikatos psichologė, socialinių mokslų daktarė, universiteto dėstytoja, įvairių psichologijos seminarų lektorė tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

    Programa

    Sužinosite:
    – Kaip patiriamas stresas ir įtampa veikia mūsų kūną;
    – Trumpus ir veiksmingus būdus įveikti nerimą, įtampą ir stresą kasdienybėje;
    – Moksliškai pagrįstus atsipalaidavimo metodus;
    – Meilės sau svarbą.

    Laikas

    Antradienis, balandžio 9 d.

    17:30-19:30 val.

    Vieta

    Mažeikių kultūros centro Mažoji salė

  • Trečiadienis: Dietos, sveikata ir svorio korekcija 2024 - ką sako mokslas?

    Registruotis į šį renginį

    Pranešėjas

    Dr. Artūras Sujeta – biomedicinos mokslų daktaras, lektorius, motyvatorius, sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas. Tinkamai dozuojamas fizinis krūvis, sveikatai palanki mityba, saikingas kalorijų vartojimas yra būtini kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, šios temos lektoriui yra viso gyvenimo aistra.

    Programa

    Mityba pritaikyta pagal kiekvieno žmogaus gyvenimo būdą yra efektyviausias būdas pasiekti norimą svorį, sustiprinti organizmą, susikurti sveikos gyvensenos režimą. Tai geriau už bet kokią dietą, kadangi tinkamo režimo galima laikytis visą gyvenimą ir taip ne tik gauti naudą kūnui, bet ir neatsisakyti savo pomėgių, užimtumo ir gyvenimo tempo. Kaip to pasiekti – sužinosite renginyje „Dietos, sveikata ir svorio korekcija 2024 – ką sako mokslas?”.

    Laikas

    Trečiadienis, balandžio 10 d.

    17:30-19:00 val.

    Vieta

    Mažeikių kultūros centro Mažoji salė

  • Ketvirtadienis: Kaip (iš)gyventi tarp ekranų?

    Registruotis į šį renginį

    Pranešėja

    Paskaitą ves Skaitmeninės etikos centro (www.e-etika.lt) steigėja Rasa Jauniškienė. Lektorė drauge su Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetų mokslininkais tyrinėja technologijų poveikį žmogaus psichikos ir fizinei sveikatai nacionaliniuose tyrimuose, yra tarptautinio 14 šalių vienijančio mokslinio tyrimo, kuris siekia sumažinti žalingą technologijų poveikį jaunų žmonių psichikos sveikatai pasauliniu mastu, darbo grupės narė. Dalis Skaitmeninės etikos centro veiklų kasmet – susitikimai su šimtais tėvų ir tūkstančiais moksleivių visoje Lietuvoje.

    Programa

    Mus supanti skaitmeninė realybė siūlo begalę galimybių ir pažadą praturtinti gyvenimą. To daugelis mūsų ir tikimės iš technologijų. Visgi kartais jos gali tapti grėsme vaikų, o ir suaugusiųjų gerai savijautai, sveikatai, santykiams. Kaip kurti sveiką santykį su technologijomis ir kaip atpažinti probleminį interneto naudojimą? Kuo ypatingos elgesio priklausomybės? Kada ir kur kreiptis pagalbos? Kaip padėti vaikams, susiduriantiems su iššūkiais skaitmeninėje erdvėje?

    Laikas

    Ketvirtadienis, balandžio 11 d.

    17:30-19:30 val.

    Vieta

    Mažeikių kultūros centro Mažoji salė


  • Penktadienis: Protmūšis

    Registruotis į šį renginį

    Vedėjas

    Daugybės rajone žinomų protmūšių vedėjas ir organizatorius Laurynas Jonauskas.

    Programa

    Protmūšis yra įdomus ir iššūkių kupinas renginys, kuriame dalyvių komandos varžosi intelektualiose, strateginėse ir kūrybinėse užduotyse. Šis protmūšis tai puiki proga išbandyti savo žinias, įgūdžius, kūrybiškumą ir su kitais pasimatuoti proto jėgą!

    Laikas

    Penktadienis, balandžio 12 d.

    13:00-15:00 val.

    Vieta

    Mažeikių muziejaus salė

Ar svarbu kalbėtis su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas ir jų vartojimą?

Vis daugiau jaunuolių vartoja psichoaktyviąsias medžiagas (alkoholį, tabaką ir jo gaminius, narkotikus), atsiranda naujų, itin pavojingų medžiagų, kurios vienos ar mišiniuose kelia riziką sveikatai ar net gyvybei. Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose primena ir pataria vaikų tėvams, globėjams ar kitiems suaugusiems, kad pokalbiai su vaikais psichoaktyvių medžiagų ir jų vartojimo temomis yra prasmingi ir dažnu atveju atlieka prevencinę prasmę.

Žemiau pateikiame keletą pavyzdžių, kaip reikėtų pradėti ir pasiruošti pokalbį, kad pasiektumėte savo tikslą.

  • Pradėtas pokalbis su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas turi didelės įtakos vaikų vertybėms, įsitikinimams ir elgesiui, padeda jiems priimti labiau apgalvotus, sveikatai palankius ir atsakingus sprendimus.
  • Atviras ir pagarbus bendravimas su vaikais tokia tema stiprina tarpusavio ryšį vaiko pasitikėjimą suaugusiaisiais, suteikia saugumo jausmą kalbėtis visomis temomis.
  • Faktais, o ne moralizavimu pagrįstas suaugusių kalbėjimas su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas ir jų vartojimo riziką yra paveikus ir neskatina pabandyti yra mitas.

Kaip pasiruošti pokalbiui?

  • Pasidomėkite apie psichoaktyviąsias medžiagas, kad Jūsų žinios būtų tikslesnės, kad geriau suprastumėte esamą situaciją (https://askritiskas.lt/nuo-a-z/).
  • Pritaikykite vaiko amžiui tinkantį žodyną psichoaktyviųjų medžiagų tema. Kalbėkite paprastais, tiesiais sakiniais, o ne užuominomis. Pasidomėkite, gal jau buvo kalbama apie tai ugdymo įstaigoje ar tarp bendraamžių.
  • Atraskite tinkamą laiką ir vietą pokalbiui. Svarbu kalbėtis ramioje, niekieno netrukdomoje erdvėje namuose ar kitoje aplinkoje. Parinkite laiką, kai nereikia niekur skubėti ar turėti pokalbių telefonu.
  • Apgalvokite, kaip pakviesite vaiką pokalbiui. Tai darykite drąsiai ir ramiai įvardydami, kad Jums rūpi vaiko žinios, nuostatos ir elgesys, susijęs su psichoaktyviosiomis medžiagomis, neišgąsdinkite vaiko.
  • Apgalvokite, kaip reaguosite, jei Jūsų vaikas prisipažins, kad jau yra bandęs psichoaktyviųjų medžiagų. Nuo Jūsų reakcijos priklausys, ar vaikas ateityje norės kalbėtis šia tema. Pasistenkite suvaldyti emocijas ir jokiu būdu nenutraukite pokalbio.
  • Nusiteikite, kad galite ir nežinoti atsakymo į vaikui rūpimą klausimą ar jaustis, kad pokalbis nėra lengvas jums abiem. Nežinomus atsakymus galite atrasti drauge, o sunkių jausmų nereikia slėpti, apie juos pasikalbėti taip pat svarbu–tai skatina abipusį atvirumą.

Kaip pradėti pokalbį?

Parodykite susidomėjimą ir rūpestį. Pasakykite vaikui, kad Jums labai svarbu pasikalbėti su juo psichoaktyvių medžiagų vartojimo tema, nes tai aktualus ir nerimą keliantis klausimas, ypač dažnai minimas žiniasklaidoje įvardijant apsinuodijimus ar nelaimes.


Pavyzdžiui:

  • „Man nėra smagu kalbėti apie alkoholio ar narkotikų vartojimą, rūkymą, bet, tikiu, kad ši tema tau aktuali ir kviečiu pasikalbėti.“;
  • „Man sukėlė nerimą išgirsta informacija, kad jaunuoliai apsinuodijo parūkę elektroninę cigaretę, ką tu žinai šia tema? Kokius jausmus tau sukėlė tokia informacija?“;
  • Gal gali man papasakoti daugiau, ką tu žinai apie psichoaktyviąsias medžiagas?“ ir pan.

Kaip užbaigti pokalbį?

Padėkokite vaikui, kad pasikalbėjo su Jumis. Net jeigu pokalbis nevyko taip, kaip tikėjotės, Jūsų dėkingumas primins vaikui, koks jis Jums svarbus.

Drąsinkite vaiką pranešti apie situacijas, kurios kelia nerimą. Pranešimas apie neįprastai besielgiantį draugą ar nepažįstamą, pavartojus psichoaktyviųjų medžiagų, gali išgelbėti gyvybę.


Pavyzdžiui:

„Suprantu, kad gali būti baisu pasakyti, jog tavo draugas ėmė elgtis neadekvačiai pavartojęs, tačiau, norint padėti, ypač svarbu apie tai pranešti suaugusiajam.“

“Jei įtarsi, kad kažkas pavartojo psichoaktyviųjų medžiagų, drąsiai skambink 112.“ ir pan.


Su vaikais apie šiuos klausimus, svarbu būti atviriems, sąžiningiems ir palaikyti juos. Taip pat, labai svarbu kalbėtis su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas ir jų vartojimą. Tokios medžiagos gali turėti pavojingų ir neigiamų pasekmių vaikų sveikatai ir gerovei, todėl svarbu žinoti ir suprasti narkotikų ir alkoholio vartojimo keliamą pavojų, pasekmes ir galimą priklausomybę.

Suprantama, kad vieniems šias problemas spręsti gali būti sunku, todėl Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai pasiruošę jums padėti

Daugiau informacijos apie paslaugas

Išanalizuoti vaikų, lankančių ugdymo įstaigas, 2023 m. sveikatos rodikliai

Kasmet, prieš prasidedant naujiems mokslo metams, ugdymo įstaigas lankantys vaikai privalo profilaktiškai pasitikrinti savo sveikatą. Šių patikrinimų dėka visuomenės sveikatos specialistai, o iš jų ir pedagogai bei ugdymo įstaigų administracijos darbuotojai,  gauna išsamią informaciją apie vaikų sveikatą. Tokiu būdu yra užtikrinama, kad ugdymosi procesas vaikų sveikatai būtų kuo palankesnis. Ši informacija taip pat padeda kryptingai planuoti ir įgyvendinti sveikatos priežiūrą ugdymo įstaigoje, organizuoti ir įgyvendinti priemones, susijusias su ligų ir traumų profilaktika, padedant vaikams saugoti ir stiprinti sveikatą. Tai puiki proga tėvams įsitikinti, kad jų vaikai sveiki, ar sužinoti kokias sveikatos problemas turi jų vaikas, bei laiku pasirūpinti vaikų sveikata.

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, siekiant išsiaiškinti vyraujančias Mažeikių rajono ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos problemas ir jų mastą, išanalizavo visas Mažeikių rajono ugdymo įstaigų vaikų pateiktas profilaktinių sveikatos patikrinimų pažymas.

Išanalizavus duomenis nustatyta kokie sveikatos sutrikimai dažniausiai kamuoja Mažeikių rajono savivaldybės vaikus. Dažniausiai pasitaikantys šių vaikų sveikatos sutrikimai yra kvėpavimo ir virškinimo sistemų ligos, rečiau psichikos ir elgesio sutrikimai.

Išsamią informaciją apie Mažeikių rajono savivaldybės vaikų sveikatą galite rasti visuomenės sveikatos stebėsenos puslapyje pasirinkę Vaikų sveikata.

Kviečiame Mažeikių rajono maisto produktų gamintojus ir ūkininkus savo produkciją paženklinti „Rakto skylutės“ simboliu

Simbolio „Rakto skylutė“ naudojimo tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose įdėta mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Simbolis „Rakto skylutė“ yra Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kurį Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje. Šis simbolis naudojamas nuo 1989 m. ir yra plačiausiai paplitęs Europoje tarp panašios paskirties ženklų. Europos Komisija jį laiko pozityviu ir objektyviausiu. Juo žymimi maisto produktai Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Šiaurės Makedonijoje ir Lietuvoje. Galimybę jungtis prie šį ženklą naudojančių šalių svarsto ir kitos ES valstybės. Patvirtinti kriterijai atitinka tarptautinius kriterijus, vienodus visose šį simbolį taikančiose šalyse.

Įmonėms ar ūkininkams naudinga gaminti maisto produktus, atitinkančius „Rakto skylutės“ kriterijus, nes tai padeda:

  • saugoti vartotojų sveikatą;
  • įsitvirtinti atviroje ir neužpildytoje sveikatai palankesnių maisto produktų rinkoje;
  • turėti pirmenybę tiekti šiuos maisto produktus vaikų ugdymo įstaigoms, gydymo įstaigoms, vaikų ir suaugusiųjų globos įstaigoms;
  • gerinti įmonės ar ūkio įvaizdį, pristatyti save kaip atsakingą, sveikatai palankesnio maisto gamintoją;
  • eksportuoti produktus į kitas ES šalis (ypač į šiaurės ir Skandinavijos šalis, kur šiuo simboliu pažymėtos prekės turi didžiulę paklausą);
  • atverti naujas galimybes ieškant naujų receptų ir skonių, kurti naują rinkodarą, parodyti įmonės ar ūkio bei gaminamų produktų išskirtinumą, sveikumą bei pozityvų požiūrį į vartotoją.

Konsultacijos, ženklinimo dokumentacijos sutvarkymas nemokamas, o pats ženklinimas yra savanoriškas. Jokių papildomų išlaidų dėl to patirti nereikia. Kviečiame konsultuoti dėl savo gaminių, ar jie atitinka rakto skylutės kriterijus.

Daugiau informacijos: