Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teigimu rūkymo pavojus visuomenės sveikatai lyginamas su epidemija, kadangi nėra nė vienos žmogaus organizmo sistemos, kuriai nekenktų rūkymas, kaip ir nėra nekenksmingų cigarečių.

Statistika skelbia, jog mergaičių tabako gaminių vartojimas beveik susilygino su berniukų. Nerimą kelia taip pat elektroninių cigarečių paplitimas tarp jaunimo. Lietuvoje 65% 15–16 metų moksleivių nurodo bent kartą per pastaruosius metus  bandę rūkyti elektronines cigaretes. PSO, kasmet minėdama šią dieną, siekia atkreipti dėmesį į skirtingas, su rūkymu susijusias, problemas. Šių metų PSO inicijuotos kampanijos šūkis –  „Tabakas – grėsmė mūsų aplinkai ” (angl. „Tobacco – Threat to our environment”).

Kiekvienas iš mūsų žino, kad rūkymas yra žalingas sveikatai, kad tabako dūmuose aptinkama apie 4000 cheminių junginių, iš kurių keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenai, sukeliantys vėžį ar skatinantys jo vystymąsi.

Į organizmą patekę kancerogenai su dervomis nusėsta ant kvėpavimo takų labiausiai pakenkdamos burnos ir bronchų gleivinei, todėl ilgalaikis rūkymas lemia ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų bei šlapimo pūslės vėžio atsiradimą ir plaučių ligas. Be to, jos silpnina imuninę sistemą.

Pagrindinis tikslas yra apsaugoti visą visuomenę nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru. Dėl šios priežasties siūlome atlikti testą ir įsitikinti ar jūs esate priklausomi nuo rūkymo!

Fagerstromo priklausomybės nuo nikotino testas

Klausimas Atsakymas Balai
1. Kada surūkote savo pirmą cigaretę nubudęs?

 

Po 5 min 3
Po 6 – 30 min 2
Po 31- 60 min 1
Po 60 min 0
2. Ar Jums sunku susilaikyti nerūkius vietose, kur rūkyti draudžiama? Taip 1
Ne 0
3. Kurios cigaretės Jūs labiausiai nenorėtumėte atsisakyti? Pirmosios rytinės 1
Bet kurios kitos 0
4. Kiek cigarečių surūkote per dieną? 31 ir daugiau 3
21 – 30 2
11 – 20 1
10 ar mažiau 0
5. Ar pirmosiomis valandomis po prabudimo Jūs rūkote daugiau negu kitu dienos metu? Taip 1
Ne 0
6. Ar Jūs rūkote, kai sergate ir didesnę dalį dienos praleidžiate lovoje? Taip 1
Ne 0
                                                       Bendra balų suma:

Jei surinkote mažiau nei 5 balus, priklausomybės lygis žemas, tačiau susirūpinti reikėtų jau dabar, o ne laukti, kol priklausomybės nuo nikotino lygis pakils.

Jei surinkote daugiau nei 5 balus, priklausomybė vidutinio stiprumo.

Jeigu surinkote daugiau nei 7 balus, priklausomybės lygis labai aukštas. Tokiu atveju, deja, rūkymas kontroliuoja asmenį, o ne asmuo rūkymą. Norint mesti rūkyti reikalinga stipri motyvacija bei papildoma pagalba, kurią galite rasti čia:

www.nerukysiu.lt