Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistai primena, kad kai kuriomis bakterinėmis ligomis galima užsikrėsti net nuo sveikų žmonių arba tiksliau – sveikai atrodančių žmonių. Apie 40-60 proc. vaikų ir 3-4 proc. suaugusiųjų yra pneumokoko bakterijų nešiotojai, o apie 5-10 proc. asmenų yra meningokoko nešiotojai.

Pneumokoko bakterijų ir meningokoko nešiotojai nejaučia jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus žmones, kurie dėl silpnesnio imuniteto gali susirgti sunkiomis ligomis, tokiomis kaip plaučių uždegimas (pneumonija), smegenų ir jų dangalų uždegimas, sinusitas, ausų uždegimas. Šią riziką suvaldyti padeda skiepai visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad vaikai pagal skiepų kalendorių skiepijami nuo abiejų šių bakterinių infekcijų, o nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami rizikos grupei priklausantys suaugusieji ir vaikai.

Susirgus plaučių uždegimu, sukeltu pneumokoko bakterijų, gali pasireikšti tokie simptomai kaip kosulys, dusulys, karščiavimas, prakaitavimas ir drebulys, krūtinės skausmas, nuovargis, galvos svaigimas. Ši bakterija gali sukelti ir kitas ligas – sinusitą, ausų uždegimą, kraujo užkrėtimą (sepsį). Pneumokokine infekcija užsikrečiama nuo sergančio asmens ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus oro lašeliniu būdu, t. y. kosint, čiaudint, kalbant ar esant artimam kontaktui.

Didžiausia rizika kyla vaikams iki penkerių metų, senyvo amžiaus žmonėms bei tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi dėl lėtinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų.

Visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina nepamiršti nuo pneumokokinės infekcijos laiku paskiepyti vaikų ar pasiskiepyti patiems, jeigu priklausote rizikos grupei. Kad apsaugotume save, savo vaikus ir visą visuomenę, dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Norint išvengti meningokokinės, pneumokokinės infekcijų, svarbu nepamiršti ir kitų priemonių: rankų higienos, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, reguliaraus patalpų valymo ir vėdinimo.

Būkite budrūs ir sveiki!!!!!