Kasmet artėjant Kalėdoms ir Naujųjų metų šventėms rūpestį kelia pirotechnikos priemonių naudojimas. Dauguma traumų naudojant pirotechninius gaminius įvyksta dėl neteisingo ir neatsargaus elgesio su jais, pažeidžiant elementarias saugos taisykles, arba naudojant juos ne pagal paskirtį. Nenorint sugadinti šventės sau ir šalia esantiems būtina tiksliai laikytis naudojimo instrukcijų, kurios būtinai turi būti nurodytos ant visų pirotechnikos gaminių.
- Pirkdami pirotechniką būtinai atkreipkite dėmesį į prekės išorės būklę. Ji neturi būti sulankstyta, sudrėkusi, turėti įskilimų ar kitokių korpuso, degiklio pažeidimų.
- Naudojant pirotechnikos gaminius iš pakuotės išimkite tik dalį petardų. Paketą tuojau pat uždarykite.
- Fejerverkus uždekite kuo toliau nuo žmonių, pastatų ir automobilių.
- Naudojant fejerverkus niekada nenukreipkite jų į žmones. Pavojinga uždegant fejerverko degiklį lenktis prie jo. Fejerverkas gali atsitiktinai užsidegti ir traumuoti veidą ir rankas. Reikia pritūpti ir degiklį uždegti ištiestos rankos atstumu.
- Traumuoti gali ir laikomas rankoje uždegtas fejerverkas. Dažnai nelaimės įvyksta todėl, kad degiklis sudega greičiau nei to laukiama ir fejerverkas sprogsta rankose. Tai gali įvykti ir su iš pažiūros saugia pirotechnika.
- Nenaudokite fejerverkų su pasibaigusiu jų naudojimo terminu. Nors fejerverkas gali gerai laikytis keletą metų, tačiau bet koks jo kilnojimas, perdėliojimas gali sukelti dalinį parako išbyrėjimą. Dėl tos priežasties fejerverke susidaro oro ertmės, kurios po to suveikia kaip mažos degimo kameros, iššaukdamos nenumatytą sprogimą.
- Dažnai fejerverkams būdingas defektas – degiklio smilkimas. Stebint iš šono gali atrodyti, kad jis užgeso ar neužsidegė, todėl žmogus prieina prie jo, tačiau smilkstantis degiklis gali bet kada vėl užsidegti, ir pačiu netinkamiausiu momentu sprogti sužeisdamas šalia esančius žmones.
- Pirotechnika labai pavojinga pradedančiųjų rankose. Paprastai tokie žmonės skubėdami pradeda „pažintį” su pačiais galingiausiais ir, kaip taisyklė, jiems nepažįstamais gaminiais. Būtent tokie fejerverkai dažniausiai baigiasi netikėtais ir nemaloniais siurprizais.
Baterijas, raketas statykite tik vertikaliai ant lygaus, nedegaus paviršiaus. Sprogdindami raketas, vulkanus, fontanus, nukreipkite juos į viršų. Neardykite sprogmenų, nes tai pavojinga ne tik jums, bet ir aplinkiniams. Pirotechnikos gaminius pirkite tik jų pardavimo vietose. Negaminkite patys ir nepirkite savadarbių pirotechnikos gaminių, arba iš atsitiktinių prekeivių turguose, ar gatvėje. Naujųjų metų naktį gyvenamųjų būstų balkonuose nepalikite degių, staigiai užsiliepsnoti galinčių medžiagų. Kilus gaisrui dėl neatsargiai paleistų sprogmenų, nedelsdami kvieskite ugniagesius. Nuo pirotechninių gaminių užsiliepsnojusius daiktus, jei tai ne prietaisas su elektros įtampa, geriausia gesinti vandeniu arba naudojant gesinimui tinkamą audinį, pavyzdžiui, veltinį arba specialų audeklą. Nepatikėkite pirotechnikos priemonių naudojimo vaikams ir neblaiviems asmenims. Jeigu fejerverkas skirtas naudoti lauke, nebandykite naudoti patalpoje.
Pirotechninius gaminius draudžiama naudoti prie ligoninių, mokymo įstaigų, vaikų darželių, bažnyčių. Jų negalima sprogdinti nuo 22 iki 8 valandos, išskyrus švenčių dienas. Draudžiama naudoti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus I kategorijos fejerverkus) arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų (statinių) ar patalpų valdytojais. Civilinės paskirties pirotechnikos priemonių skirstymą, jų apyvartos teisinius pagrindus ir kontrolę, saugos kontrolės tvarką, licencijavimą, organizacijų, kurių veikla susijusi su civilinėmis pirotechnikos priemonėmis, teises ir pareigas nustato Lietuvos respublikos Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymas.
Linkime saugių ir linksmų Šv. Kalėdų bei Naujųjų metų.
Pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM rekomendacijas