2024 m. balandžio 24 d. pasaulis mini #džinsųdiena, kurios metu, bendruomenės nariai ir organizacijų darbuotojai (- os), kviečiami vilkėti džinsus ir parodyti palaikymą seksualinio smurto aukoms.

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su VšĮ Ribologija remia jų #džinsųdiena iniciatyvą ir kviečia visus prisidėti prie seksualinio smurto prevencijos atkreipiant visuomenės dėmesį į šią problemą.


Ar žinai, kad…

Tarptautinės džinsų dienos prieš seksualinį smurtą istorija prasidėjo 1992 m. Italijoje, kuomet 45-erių vairavimo instruktorius, išprievartavo į pirmąją vairavimo pamoką atėjusią 18 m. merginą. Ji pranešė apie išprievartavimą, vairavimo instruktorius buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Teismas nuteisė jį kalėti. Tačiau instruktorius apskundė teismo nuosprendį sakydamas, kad mergina sutiko su juo santykiauti. Italijos Aukščiausiasis Teismas apkaltinamąjį nuosprendį panaikino, o teismo sprendime buvo teigiama, kad, kadangi auka mūvėjo labai aptemptus džinsus, instruktorius niekaip pats be jos pagalbos nebūtų jų sugebėjęs nuimti. Visoje Italijoje šis sprendimas tapo žinomas „džinsų alibi” vardu. Įtūžusios dėl tokio nuosprendžio, Italijos parlamentarės susirinko prie Aukščiausiojo teismo laiptų vilkėdamos džinsus. Jų žinutė, kad niekada negali būti jokio pasiteisinimo seksualinei prievartais minima visame pasaulyje paskutinį balandžio trečiadienį.

Nuo seksualinio smurto nukentėję asmenys vis dar girdi – ką vilkėjai? Šis klausimas suponuoja, kad tarsi asmuo galėjo kažką padaryti, kad prievartos nebūtų. Mes sakome – rūbai nėra sutikimas. Seksualinis smurtas nėra nukentėjusio asmens kaltė, tai sąmoningas smurtavusio asmens pasirinkimas.

Kviečiame, jei norite, anonimiškai pasidalinti savo istorija: https://ribologija.lt/apietai/


Kaip prisijungti?

  • 24 d. kviečiame vilkėti džinsais (kelnės, švarkelis, suknelė…).
  • Atsiųsk savo foto su džinsais info@ribologija.lt (kad iniciatyvos organizatoriai galėtų pasidalinti)
  • Pasidalink nuotrauka su džinsais ir užrašu “Prie ko čia džinsai?” Dalinantis pažymėk Ribologija, kad organizatoriai galėtų pasidalinti visų prie kampanijos prisijungusių asmenų ir organizacijų nuotraukomis, taip parodant, kad Lietuvos žmonės palaiko nuo seksualinio smurto nukentėjusius asmenis ir kartu nori kurti Lietuvą be seksualinio smurto.

Daugiau informacijos

Kaip padėti sau ir savo artimiems rasi tinklalapyje www.prabilk.lt, o jei nori pasikalbėti su psichologu registruokis nemokamoms konsultacijoms Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure.