Kiekvienais metais rugsėjo 16-22 dienomis Europos šalyse vyksta Europos judumo savaitės renginiai. Tai didžiausia tvaraus judėjimo skatinimo kampanija. Europos judumo savaitės metu, siekiant skatinti aktyvų judumą ir, kuriant tvarų judumą mieste, didelis dėmesys skiriamas fizinei sveikatai. Tvaraus judumo tikslas – paskatinti gyventojus rinktis sveikesnius kelionių būdus tiek sau, tiek ir aplinkiniams, saugoti aplinką bei mažinti taršą.
Judumo savaitę vainikuoja tarptautinė diena be automobilio, kurios tikslas – taip pat atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, raginti miestų gyventojus asmeniškai prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo, atsisakant važiavimo automobiliu ir pasirenkant mažiau orą teršiantį visuomeninį transportą, dviračius, naudoti biodegalus ir biokurą, keliauti pėsčiomis. Žmonės raginami bent šią dieną mieste išsiversti be automobilio, ieškoti kitokių susisiekimo būdų – eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu. Tai ne tik gerina gyvenimo kokybę miestuose, mažina oro taršą ir triukšmą, bet ir efektyviai prisideda prie eismo saugumo gerinimo, todėl reikėtų stengtis ne tik Tarptautinę dieną be automobilio, bet ir ištisus metus kelionei į darbą, parduotuvę ar į svečius rinktis ne greitą ir patogų savo automobilį, o sveikesnę ir taupesnę transporto rūšį.
- Norėdami prisidėti prie tvaraus judumo mieste, į savo kasdienį gyvenimą galite įtraukti darnesnius įpročius. Tai maži veiksmai, kurie gali padėti sukurti didelę naudą tiek sveikatai, tiek aplinkai. Kai kurie įpročiai, kuriuos galime pritaikyti darniam judumui skatinti, yra šie:
- Viešasis transportas: jei įmanoma, naudokitės viešuoju transportu, o ne asmeniniu automibiliu. Jei palyginsime, viešasis transportas užima 50 kartų mažiau vietos ir išmeta 70% mažiau anglies dvideginio nei asmeninė transporto priemonė. Be to, tai padeda labai sumažinti kasdienes spūstis. Nepamirškime, kad kamščiai didina oro taršą, nes transporto priemonės ilgiau būna toje pačioje vietoje.
- Mažiau naudokite asmeninę transporto priemonę: Trumpoms ir vidutinėms kelionėms galime naudoti dviračius ar elektrines transporto priemones. Žinome, kad šiuo metu bendros transporto priemonės užimtumas yra nuo 1 iki 3 žmonių, todėl ji buvo nustatyta kaip mažiausiai efektyvi ir labiausiai teršianti transporto rūšis. Norėdami nuvykti į netoliese esančias vietas, geriausia eikite ar važiuokite dviračiu.
- Dalijimasis automobiliu: Norėdami vykti į darbą atokiau nuo miesto, mes galime dalytis automobiliu su kolegomis ir taip padidinti žmonių, vykstančių ta pačia transporto priemone, skaičių. Taip pat rekomenduojama naudoti kolektyvines transporto priemones ir net bendras automobilių dalijimosi sistemas. Tokiu būdu mes galiame būti efektyvesni ir tvaresni kelionėse.
Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras tęsia šią prasmingą Judumo savaitės tradiciją jau beveik dešimt metų. Šie metai, taip pat, neišimtis biuro renginių gausa ir įvairove. Judumo savaitė paminėta sveikatingumo mankšomis ir šiaurietiškojo ėjimo žygiais ryte, pietų pertraukų metu ir po darbo valandų.
Mūsų manymu mažeikiečiai turi būti sveiki, energingi, žvalūs ir būti ilgaamžiai, tad tam reikia skirti laiko ir pastangų. Tai nėra taip sunku ar sudėtinga kaip gali atrodyti, tereikia rasti sau tinkamą, aktyvią veiklą ir pradėti veikti. O veikti galime kartu, nes mūsų tikslas, kad fizinis aktyvumas taptų mūsų ir mūsų gyventojų kasdieniniu įpročiu. Judumo savaitė gali būti puiki pradžia įsitraukti į fizinio aktyvumo rutiną.