Statistika

  • Burnos vėžys dažnesnis tarp vyresnio amžiaus žmonių.
  • Dažniau serga vyrai.
  • Nustatyta, kad rūkalių ir mėgstančių gerti alkoholį, o ypač mėgstančių ir rūkyti, ir vartoti alkoholį rizika susirgti burnos vėžiu nepalyginamai didesnė, nei nerūkančių ir nepiktnaudžiaujančių alkoholiu.

Rizikos veiksniai:

  • Vėžiui burnoje išsivystyti reikšmės turi nevisavertė mityba,
  • vitaminų, ypač A ir E stoka maiste,
  • bloga burnos ertmės ir dantų higiena,
  • netinkami, dantenas spaudžiantys dantų protezai,
  • persirgtos virusinės ligos.

Navikinis procesas gali išsivystyti bet kurioje burnos vietoje: skruostų, dantenų, burnos dugno (po liežuviu), kietojo bei minkštojo gomurio, žiočių lanko, tonzilių, liežuvio gleivinėje.

Gyventojai kviečiami nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio. Daugiau info: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/kvieciame-nemokamai-pasitikrinti-del-burnos-vezio

 

Simptomai

  • Liga prasideda nedideliu neskausmingu gleivinės sukietėjimu ar opele, kurie laikui bėgant ne užgyja, bet vis didėja. Pasitaiko, kad tokius pakitimus burnoje pirmasis aptinka dantų gydytojas. Didėdamas navikas įauga į po gleivine esančius raumenis, ima trukdyti kramtyti maistą, kalbėti, ryti, plačiau išsižioti. Vėžiui plintant, iš burnos sklinda nemalonus kvapas, kartais navikas ima kraujuoti.
  • Kitas svarbus burnos vėžio simptomas – padidėję pažandžių ar kaklo limfmazgiai. Į šiuos limfmazgius, esančius arčiausiai šalia burnos, pirmiausia ir metastazuoja burnos vėžys. Kartais padidėję limfmazgiai kakle ar pažandėse pastebimi anksčiau nei pats navikas burnoje. Tačiau padidėję limfmazgiai nebūtinai yra vėžio simptomas: tai gali būti ir infekcijos padarinys, pavyzdžiui, dėl nesveikų dantų.

Burnos vėžys gydomas šiais būdais:·

– chirurginiu. Jei naviką įmanoma pašalinti operaciniu būdu, bus siūloma operacija.

– spinduline terapija (radioterapija). Galimas ir plačiai naudojamas spindulinis burnos navikų gydymas. Radioterapija, kaip savarankiškas gydymas, skiriama, kai navikas yra sunkiai prieinamoje operuoti vietoje, pavyzdžiui, burnos gilumoje, ar yra išplitęs, apėmęs ir šalia esančius organus, pavyzdžiui, iš burnos dugno procesas išplitęs į liežuvį bei apatines dantenas. Ji skiriama, kai operuoti negalima dėl kitų sveikatos sutrikimų arba jei pacientas operuotis nesutinka. Radioterapija gali būti atliekama prieš operaciją, siekiant sumažinti naviko apimtį, kad operacija būtų sėkmingesnė. Kartais, kai manoma, jog operacija nebuvo pakankamai radikali, t. y. galėjo likti nepašalintų navikinių ląstelių, spindulinis gydymas skiriamas jau po jos.

– kombinuotu, kai prieš ar po operacijos skiriama radioterapija, kartais ir chemoterapija.

 

Parengta pagal Nacionalinio vėžio instituto duomenis