Visi metų laikai yra neįprastai gražūs, bet kitaip nei kiti – vasara yra laukiamiausia.  Daugeliui žmonių atėjus vasarai prasideda linksmiausias ir smagiausias atostogų metas, kuomet su draugais, šeima, artimaisiais leidžiamės atostogauti prie jūros, prie įvairių vandens telkinių. XXI amžiuje gyvenantiems žmonėms, daugeliui iš jų pramogos, atostogos yra neįsivaizduojamos be alkoholinių gėrimų. Pagal Lietuvos statistikos departamento pateiktus duomenis, 2014 m. legalių alkoholinių gėrimų vartojimo dažnumas savaitgaliais, nuo penktadienio iki sekmadienio išaugdavo iki 7,4 karto.

Kyla klausimas, ar vasaros įmanomos be alkoholio? Ir kodėl poilsio metu žmogus jaučia potraukį vartoti alkoholį?

Atsakymo toli ieškoti nereikia, alkoholio vartojimas daugeliui žmonių yra tarsi atsipalaidavimo, nusiraminimo būdas, būdas slopinti arba priešingai išreikšti jausmus. Kitiems tai yra puiki bendravimo priemonė. Žinoma, jei alkoholiniai gėrimai yra vartojami saikingai, kada neviršijama 10 g. gryno alkoholio per dieną, organizmui žala nepasireiškia. Tačiau kaip ir visur yra išimčių. Tam tikroms asmenų grupėms, į kurias patenka nėščios moterys, ketinančios pastoti, asmenys vartojantys medikamentus, ir tie asmenys, kurie negali vartoti alkoholio, dėl sveikatos sutrikimų, kad ir saikingo alkoholio vartojimas – laikomas rizikingu.

Kalbėdami apie saikingą alkoholio vartojimą reikia atkreipti dėmesį, kad retas kuris žmogus moka saikingai, vartoti svaigiuosius gėrimus. Dažniausiai žmogus atsipalaidavęs praranda savikontrolę. Nebejausdamas savo „ribų“ žmogus, viršija savo išgeriamo alkoholio kiekį ir tampa neblaiviu. Neblaivūs, alkoholio padauginę asmenys dažnai tampa neprognozuojami ir sukelia daugybę problemų ne tik sau, bet ir aplinkiniams. O ką jau kalbėti apie aplinkui esančius ir viską stebinčius vaikus, jaunimą. Koks tai pavyzdys jaunajai kartai. Kartais to ir nenorėdami suaugę padaro „meškos“ paslaugą jaunimui. Ne paslaptis, kad paaugliai norėdami jaustis suaugusiais, mėgsta atkartoti jų elgesį. Suvokdami šį faktą ir galvodami apie galimas pasėkmes, geriau jau mėgaukimės atostogų teikiamais malonumais, aktyviais laisvalaikio žaidimais, vasaros pramogomis, mėgaukimės šaltais – gaiviais nealkoholiniais gėrimais. Mūsų tikslas karštą vasaros dieną turėtų būti atsipalaiduoti ir atsigaivinti, o  ne priešingai, apsvaigti ar nusikalsti.

Šiais geraisiais pavyzdžiai rodykime žmonėms, kaip teisingai reikia leisti laiką draugų kompanijose, kaip pramogauti su šeimos nariais blaiviai. Tik tokiu būdu vaikai, paaugliai ir visi kiti aplinkui esantys žmonės, matydami šiuos geruosius pavyzdžius: sveikus, linksmus, sportiškus, sveiką, bei aktyvų gyvenimo būdą praktikuojančius suaugusius, bus skatinami rinktis tokį pat sveiką ir energingą gyvenimo stilių, leisiantį ir be alkoholio gerai leisti laiką, atsipalaiduoti, mėgautis laisvalaikio teikiamais malonumais.

Apibendrinant galime teigti, kad didžiąja dalimi kokioje aplinkoje mes leisime laiką priklauso nuo mūsų pačių. Tad drauge kurkime sveiką, saugią, draugišką, pozityvią aplinką, kurioje būtų galima saugiai ir smagiai leisti laiką.

alko alko1