Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, vadovaudamasis Mažeikių rajono savivaldybės narkotikų kontrolės komisijos sprendimu ir skirtu finansavimu, dar šiais metais pradeda ir įgyvendins prevencinę iniciatyvą – ugdymo įstaigų mokinių delnų testavimą dėl sąlyčio su psichoaktyviomis medžiagomis (narkotikais).
Šis anoniminis tyrimas – yra pirmas žingsnis siekiant nustatyti psichoaktyvių medžiagų vartojimo paplitimą ir užtikrinti sveikesnę mokymosi aplinką. Juo nesiekiama nustatyti ar kaip nors identifikuoti konkrečius asmenis, susijusius su psichoaktyviomis medžiagomis. Ši iniciatyva yra svarbi ne tik siekiant įvertinti psichoaktyvių medžiagų vartojimo rizikas, bet ir skatinti atsakingą požiūrį į savo sveikatą bei ugdymo aplinkos saugumą.
Tyrimo tikslai
- Nustatyti psichoaktyvių medžiagų vartojimo rodiklius – tyrimas padės įvertinti, kokie yra psichoaktyvių medžiagų vartojimo paplitimo tarp mokinių rodikliai, ypač tarp skirtingų klasių komplektų.
- Atlikti prevencinę analizę – testavimas yra vienas iš būdų, kaip išsiaiškinti, kokios mokinių grupės yra didžiausioje rizikoje dėl narkotikų vartojimo ir laiku įsikišti.
- Skatinti atsakingą elgesį – tokiu tyrimu siekiama skatinti atsakingą požiūrį į psichoaktyvių medžiagų vartojimą ir padėti mokiniams priimti geresnius sprendimus dėl savo sveikatos.
Svarba ir nauda
Ankstyva intervencija ir prevencija: testavimas gali padėti nustatyti pagalbos poreikį psichoaktyviomis medžiagomis eksperimentuojantiems ir galimai vartojantiems asmenis ir suteikti galimybę atlikti ankstyvą intervenciją. Ankstyvas įsikišimas gali padėti užkirsti kelią narkotikų vartojimo plitimui ir užkirsti kelią sunkesnėms problemoms ateityje.
Gerinti švietimo procesą ir aplinką: sužinojus apie narkotikų vartojimo paplitimą, ugdymo įstaigos galėtų gerinti prevencines programas ir imtis veiksmų, kad sukurtų saugesnę ir sveikesnę mokymosi aplinką. Tai taip pat galėtų padėti mokytojams ir tėvams geriau suprasti, kaip veikia psichoaktyviosios medžiagos ir kaip su jomis kovoti.
Mokinių sveikatos apsaugos stiprinimas: testavimas padeda užtikrinti, kad mokiniai būtų kuo geriau apsaugoti nuo psichoaktyvių medžiagų neigiamo poveikio sveikatai. Tai ypač svarbu paauglių ir jaunimo amžiaus grupėse, kai sveikatos ir elgesio modeliai gali formuotis ir turėti ilgalaikį poveikį.
Testavimo eiga:
- Testavimo atlikimas: pagal iš anksto suderintą grafiką specialistai ugdymo įstaigose atliks klasių komplektų mokinių delnų testavimas dėl sąlyčio su psichoaktyviomis medžiagomis. Testavimas atliekamas su Mistral Group turimais aerozoliniais testais „D4D” ir „Coca test”.
- Testavimas vykdomas vienu testo lapeliu testuojama visa klasė. Todėl nustatoma mokinių grupė, kurioje buvo sąlytis su psichoaktyvia medžiagą. Aptikus psichoaktyvių medžiagų pėdsakus, rekomenduojama kartoti testavimą su „D4D PEN” testu (du lapeliai ir vienas mėgintuvėlis) skaidant klasę į dvi dalis ne vėliau kaip 5 dienų laikotarpyje.
- Apie visus rezultatus surašomas bendras ugdymo įstaigos patikrinimo aktas su originaliais testavimo rezultatais ir apibendrinta informacija, be asmens duomenų, pateikiama savivaldybės atsakingoms institucijoms ir pačioms mokymo įstaigoms.
Ši prevencinė priemonė yra svarbi dalis viso Mažeikių rajono savivaldybės veiksmų plano, siekiant mažinti narkotikų vartojimą tarp jaunimo ir stiprinti bendruomenės sveikatą.