
Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistas Irmantas Sujeta grįžo iš komandiruotės Norvegijoje ir dalijasi įžvalgomis apie psichikos sveikatos paslaugų tobulinimą
2025 m. balandžio 8–10 dienomis Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro socialinio recepto ir savižudybių prevencijos koordinatorius Irmantas Sujeta dalyvavo pažintiniame vizite Norvegijoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos kvietimu. Vizitas vyko Trondheimo ir Malviko savivaldybėse, kur buvo susipažinta su Rask psykisk helsehjelp (RPH) – greitos psichikos sveikatos pagalbos modeliu, kurio principai atitinka Lietuvoje taikomas emocinės gerovės konsultantų paslaugas.
Vizitas buvo reikšmingas ne tik vietinių paslaugų tobulinimo prasme. Buvo įgyvendinta Dvišalio bendradarbiavimo fondo veikla, sustiprinti dvišaliai Norvegijos Karalystės ir Lietuvos santykiai, o taip pat pasisemta vertingos patirties iš Norvegijos partnerių, siekiant užtikrinti vykdomų projektų tęstinumą. Vizito metu su ekspertais aptarti veiklų plėtros darbai, užmegzti naudingi kontaktai su Norvegijos atstovais, kurie sustiprins Lietuvos partnerystės ryšius ir padės perimti įrodymais grįstų programų įgyvendinimo praktiką.
Norvegijos patirtis parodė, kad laiku suteikta pagalba dėl nerimo, streso ar nemigos gali ne tik pagerinti emocinę savijautą, bet ir užkirsti kelią sudėtingesniems psichikos sveikatos sutrikimams. Vienas pagrindinių RPH modelio pranašumų – greita ir lengvai prieinama pagalba be gydytojo siuntimo.
Susitikimų metu buvo aptarta, kaip Norvegijoje organizuojamos psichikos sveikatos paslaugos bendruomenėse, kaip sprendžiami specialistų trūkumo iššūkiai, bei kaip naudojamos šiuolaikinės technologijos klientų registracijai, pažangos sekimui ir paslaugų vertinimui. Daug dėmesio skirta diskusijoms apie grupinių užsiėmimų svarbą, jų naudą bei specialistų kompetencijų plėtrą.
Emocinės gerovės konsultantai Lietuvoje: kuo jie naudingi?
Emocinės gerovės konsultantai – tai visuomenės sveikatos srityje dirbantys specialistai, kurie teikia trumpalaikę, į sprendimų paiešką orientuotą pagalbą žmonėms, patiriantiems emocinius sunkumus, stresą, nemigą ar kitus psichikos sveikatos iššūkius.
Šių konsultacijų tikslas – padėti žmogui sustiprinti vidinius resursus, įveikti emocinį diskomfortą ir atstatyti kasdienio gyvenimo kokybę. Konsultantai dažniausiai naudoja mokslu pagrįstus metodus, tokius kaip kognityvine ir elgesio terapija, ir dažnai bendradarbiauja su kitais sveikatos priežiūros specialistais.
Lietuvos savivaldybėse jau matomas šių paslaugų poveikis – klientai dažnai praneša apie sumažėjusį stresą, pagerėjusį miegą, didesnį pasitikėjimą savimi, gebėjimą tvarkytis su kasdieniais sunkumais. Dėl žemo slenksčio paslaugos prieinamumo, žmonės gali lengvai gauti pagalbą dar prieš kreipiantis į gydytojus ar psichologus, o tai leidžia užkirsti kelią gilėjančioms problemoms.
Ką galima pritaikyti Mažeikių rajono savivaldybėje?
- Strategiškai ir praktiškai skatinti emocinės gerovės konsultantų paslaugų prieinamumą Mažeikių rajono savivaldybėje.
- Užtikrinti, kad paslaugos būtų kuo lengviau pasiekiamos gyventojams, susiduriantiems su emociniais sunkumais.
- Plėtoti derinį tarp individualių ir grupinių užsiėmimų, atsižvelgiant į kliento poreikius ir konsultantų kompetencijas.
- Įdiegti skaitmeninius įrankius, leidžiančius efektyviau registruoti klientus ir stebėti jų pažangą.
- Kurti pozityvų ir nuoseklų informavimą apie psichikos sveikatos paslaugas, ypač bendradarbiaujant su psichologų bendruomene ir kitais specialistais.
Komandiruotė ne tik suteikė vertingų žinių apie pažangias paslaugas, bet ir prisidėjo prie ilgalaikio tikslo – stiprinti Mažeikių rajono savivaldybėje teikiamas emocinės gerovės konsultantų paslaugas, siekiant geresnės emocinės ir psichikos sveikatos visiems gyventojams.