Ar žinai, kad daugiau nei 30 proc. užsikrėtusių lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) žmonių nejaučia jokių simptomų. Apie ligą jie gali sužinoti tik pasitikrinę prevenciškai. LPI – viena iš aktualiausių visuomenės sveikatos problemų ir deja, vis dar priklauso tų ligų grupei, apie kurias mieliau nutylima arba kalbama pašnibždomis. Išankstinės nuomonės susidarymas ir žinių apie infekcijas stoka, sukelia bereikalingą įtampą, nerimą ar baimę.

LPI dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių (vaginalinių, oralinių arba analinių) metu. Užsikrėtus oralinio sekso metu, šios infekcijos taip pat gali pažeisti burnos ertmę ir gerklę.

Užsikrėtus LPI, ligos požymiai ne visada atsiranda iš karto. Kartais jie pasireiškia po savaitės, mėnesio ar ilgesnio laiko, o kartais požymių visai nebūna. Todėl, visai negydomos ar netinkamai gydomos jos gali sukelti ilgalaikius ar net nepranykstančius sveikatos pakitimus, tokius kaip PID (dubens uždegiminė liga), negimdyvinis nėštumas, priešlaikinis gimdymas, nevaisingumas, lėtinis dubens skausmas, cervicitas (gimdos kaklelio uždegimas) ar uretritas (šlaplės uždegimas). Nėštumo metu LPI galima užkrėsti dar negimusį kūdikį, motina gali perduoti infekciją savo vaikui gimdymo metu. Taigi labai svarbu, kad visos LPI būtų diagnozuojamos ir kuo skubiau gydomos. LPI užsikrečia vyrai ir moterys, nepriklausomai nuo amžiaus, gyvenamos vietos, etninės grupės ir pajamų.

Dažniausi pasireiškiantys LPI simptomai yra:

  • išskyros iš šlapimo – lyties organų (moterims jų pagausėjimas ar spalvos pakitimas),
  • skausmingas ar deginantis jausmas šlapinantis,
  • baltos apnašos ant varpos, vaginoje ar burnoje,
  • bėrimai lyties organų srityje,
  • padidėję limfmazgiai kirkšnyse,
  • skausmas kapšelyje, pilvo apačioje,
  • skausmas lytinių santykių metu,
  • kraujavimas po lytinių santykių,
  • jokių simptomų. Dauguma moterų ir vyrų, užsikrėtusių chlamidijomis, ir devynios iš dešimties moterų, užsikrėtusių gonorėja, visiškai nejaučia jokių požymių. Taip gali būti dėl to, kad nepasireiškia jokie požymiai iš viso arba požymiai gali būti tokioje kūno vietoje, kur žmogus negali jų jausti arba matyti.

Tyrimas, LPI nustatyti, Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) atliekamas paprastai ir neskausmingai. Iš pateikto šlapimo mėginio PGR metodu nustatomi net 7-ių lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjai. „Molekulinis PGR (polimerazės grandininės reakcijos) metodas leidžia greitai ir tiksliai nustatyti infekciją jos pradžioje, praėjus kelioms dienoms nuo užsikrėtimo“, – teigia NVSPL Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas Algirdas Griškevičius.

NVSPL lytiškai plintančių infekcijų nustatymo tyrimo metu (PGR metodu) iš vieno ėminio nustato šiuos 7 infekcijų sukėlėjus:

  1. Chlamydia trachomatis
  2. Neisseria gonorrhoeae
  3. Mycoplasma genitalium
  4. Trichomonas vaginalis
  5. Mycoplasma hominis
  6. Ureaplasma urealyticum
  7. Ureaplasma parvum

Šios lytiškai plintančios infekcijos sukelia tokias ligas kaip chlamidiozės (Chlamydia trachomatis), gonorėjos (Neisseria gonorrhoeae), trichomonozės (Trichomonas vaginalis) infekcijų sukėlėjai, mikoplazmos (Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Ureaplasma parvum), kurios sukelia mažojo dubens uždegimines ligas, prostatos, šlaplės, gimdos kaklelio, gleivinės uždegimus, inkstų struktūrų uždegimus, priešlaikinio gimdymo, ankstyvo vaisiaus vandenų nutekėjimo, mažo kūdikio svorio riziką, sąnarių uždegimus Mikoplazmos dažniausiai sukelia lėtines ligas.

Asmuo, užsikrėtęs LPI, kitus užkrėsti gali, netgi neturėdamas jokių ligos požymių. LPI gydymas sėkmingas būna tada, kai kartu gydomas ir partneris. Svarbu, gydymo kursą pabaigti, nors susirgimo simptomai gali išnykti ir anksčiau. Pabaigus gydymą, rekomenduojama atvykti pasitikrinti pas gydytoją. Žmogus, vieną kartą persirgęs sifiliu, gonorėja, chlamidioze ar kita lytiškai plintančia liga negauna imuniteto ir gali užsikrėsti vėl.

 

Kviečiame pasitikrinti dėl lytiškai plintančių ligų!

7 lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjų nustatymo kaina PGR metodu – tik 28,95 Eur.

NVSPL Jums suteikia galimybę visą vasario mėnesį mėginius tyrimams pristatyti Jums patogiausiame laboratorijos padalinyje:

  • Žolyno g. 36, Vilniuje,

Pirmadienis – penktadienis 08:00 – 17, tel. (8-5) 2340201

  • Gėlių g. 9, Vilniuje,

Pirmadienis – penktadienis 08:00 – 17, tel. (8-5) 2122718

  • Aušros g. 44, Kaune

Pirmadienis – penktadienis 08:00 – 17, tel. (8-37) 331699

  • Bijūnų g. 6, Klaipėdoje

Pirmadienis – penktadienis 08:00 – 17, tel. (8-46) 383113

  • Dubijos g. 40, Šiauliuose,

Pirmadienis – penktadienis 08:00 – 17, tel. (8-41) 399879

  • Respublikos g. 13, Panevėžyje,

Pirmadienis – penktadienis 08:00 – 17, tel. (8-45) 596362

Tyrimams į laboratoriją reikia pristatyti šlapimo mėginį:

  • Šlapimas surenkamas į sterilų šlapimo indelį, neapsiplovus. Imama rytinio šlapimo pirma porcija, apie 20 ml. Mėginys į laboratoriją pristatomas, kaip įmanoma greičiau.

 

Raminta Mitkuvienė

Nacionalinė visuomenės sveikatos
priežiūros laboratorija
Klaipėdos skyriaus vedėja