„Cepelininis dangus” – tokį, Lietuvai būdingą, dangų šiandien pavadino mano kolegė. Manau, kad ji teisi. Žinoma, galime pradėti diskutuoti apie tai, kad patys esame šviesa (arba tamsa), patys esame savo laimės (nelaimės) kalviai, patys sau kuriame (griauname) gyvenimą ir svajones.

Bet pripažinkime, mielieji, kad tas „cepelininis“ dangus – su tiek mažai saulės ir šviesos – nori nenori – (pri)verčia pozityvumui užsisklęsti po devyniais užraktais.

Juk mokslininkai nustatė, kad  „žydrame danguje ją (Saulę – aut.past.) matome truputį mažiau negu pusę viso galimo jai spindėti laiko – apie 43-44%. Nors mūsų respublika nedidelė, bet Saulė joje šviečia gana netolygiai. Daugiausia Saulės spindulių gauna pajūris. Čia per metus Saulė vidutiniškai spindi beveik 150 valandų ilgiau negu rytinėje respublikos dalyje. Pavyzdžiui Nidoje vidutiniškai per metus Saulė šviečia 1908 valandas, Palangoje-1836, Kaune-1790, Vilniuje-1673 valandas. Tai daugiamečiai klimatiniai vidurkiai“ (www.fizika.lm.lt).

Ką tai reiškia ? Ogi tai, kad labai dažnai būna, kad per visus metus – kas trečia diena kaip „cepelininės“ spalvos dangus. Brr… Tada skubame į soliariumus – pasisemti dirbtinės saulės šviesos, skubame rezervuoti pavasario atostogas prie Adrijos jūros arba vartojame vitaminą D. Sako, jis „šviesos vaistas“ . Jei jaučiate, kad raumenims trūksta tonuso, kankina niūri nuotaika, dažnai sergate, gali būti, kad negalavimų priežastis – vitamino D trūkumas. Vitaminas D atsakingas už tai, kad organizmas sėkmingai įsisavintų kalcį. Kalcis gyvybiškai svarbus, jei norite turėti sveikus kaulus, dantis ir kitas kaulines bei kremzlines struktūras. Žmonėms su mažesniu nei 30 ng / ml vitamino D kiekiu kraujyje yra didžiausia ankstyvos mirties rizika dėl įvairių ligų. Tačiau tirdami mirtingumo atvejus mokslininkai priėjo išvadą, jog daugiau ne visada reiškia geriau: nustatyta, kad jokios papildomos naudos sveikatai nėra, kai vitamino D kiekis žmogaus kraujyje viršija 50 ng / ml.

Kai trūksta šviesos, ne dirbtinės, bet natūralios, šildančios ir nuotaiką keliančios, dažnai apima mieguistumas, nuovargio jausmas, padidėja apetitas (ypač saldumynams), įvairūs skausmai, negalavimai ir susirgimai.

Bet visada yra galimybė – „ištraukti save už plaukų“ – taip kaip padarė Baronas Miunhauzenas pats save už plaukų ištraukęs iš pelkės. Štai puikiai tą būseną atspindintis paveikslėlis iš interneto platybių, kuris kaip priverstinė priemonė gerai nuotaikai, o neretai daugeliui įprastinė kasdienė būsena….

Šypsokitės – šiandien meilės diena 🙂