Augančiam organizmui reikalingi vitaminai ir energija, o juos gauti su tinkama mityba – būtina. Kaip paskatinti vaikus noriai valgyti ir domėtis maistu?
Nesubalansuota mityba gali paveikti vaiko vystymąsi ir augimą. Per didelis kiekis mažai maistingų medžiagų ir kalorijų turi įtakos vaiko nutukimui.
Įpročiai formuojasi nuo ankstyvos vaikystės, kuomet pats geriausias laikas vaikams rodyti pavyzdį ir kurti įpročius. Vaikai mokosi stebėdami savo tėvus, todėl tikėtina, kad paaugęs jis rinksis valgyti tokį maistą, kokį valgo jo tėvai ir artimieji.
Puiki pradžia – sveiki užkandžiai. Juos galėtų sudaryti vaisiai, daržovės, riešutai. Svarbu padėti vaikui pasirinkti kokybiškus produktus ir tinkamą maisto porcijos dydį. Dar labai svarbi kasdienės rutinos dalis – kasdien, tuo pačiu metu, pusryčiauti, pietauti ar vakarieniauti. Taip ne tik sukuriame šeimos tradicijas – valgyti drauge, bet ir ruošiame vaiką darželio režimui.
Būtina leisti vaikams patiems pasirinkti tam tikrus patiekalus ar produktus. Pavyzdžiui, leiskite jam pasirinkti iš kelių skirtingų vaisių ar kitų sveikų užkandžių.
Pagalvokite apie spalvingesnius ir smagesnius maisto pateikimo būdus. Pavyzdžiui, vietoj virimo – kepkite, praturtinkite daržovėmis ar įdėkite į spalvingus indus.
Niekada maisto nenaudokite kaip paskatinimo ar bausmės priemonės. Tai ypač aktualu, kai kalbame apie desertą, kaip paskatinimo priemonę už įvykdytas užduotis ar pasiekimus. Jei vaikas atsisako pagrindinio patiekalo, neskubėkite jo „bausti” neduodami deserto. Toks elgesys vaikui gali signalizuoti, kad desertas kur kas vertingesnis nei sveikas, sotus pagrindinis patiekalas. Pravartu prieš gaminant pasitarti su vaiku, ką norėtų valgyti arba duoti jiems pasirinkti iš kelių galimų variantų. Taip suteiksite ir pasirinkimo laisvę, ir tikimybę, kad maistas bus suvalgytas.
Vaikams labai patinka sužinoti, kaip auga vaisiai ir daržovės, kaip maistas atkeliauja ant virtuvės stalo. Todėl labai svarbu su jais apie tai kalbėti, pakviesti apsipirkti drauge, jei turite galimybių – sodinkite ir stebėkite augimo procesą kartu.
Parengta pagal „Sodinčiaus” edukacinio projekto medžiagą