Artėjant Pasaulinei košės dienai (2016 10 10) dar kartą pakalbėkime apie sveikus pusryčius.

Košė tam tikrai tinka ir labai  gaila, kad dažnai ji yra nuvertinama, mieliau renkamasi sumuštinius vietoj šiltos, švelniai gomurį kutenančios košės. Daugelis Lietuvos dietologų, sveiko maisto specialistų ryte rekomenduojama valgyti grūdinius produktus, nes žmogui reikia kompensuoti per naktį susidariusį angliavandenių trūkumą ir jų pasikrauti į priekį. Baltymai šio poreikio neužtrina. Nors iš pradžių žmonės jaučiasi sotūs, antroje dienos pusėje griebiasi saldumynų ir miltinių, nes ima trūkti angliavandenių. Po pietų mieguisti dažniausiai jaučiasi tie žmonės, kuriems pietūs – pirmasis dienos valgymas, t. y. jie nevalgo pusryčių. Jei ryte žmogus nepavalgo, organizmas, apsidžiaugęs, kad po ilgos pertraukos pagaliau gavo maisto, meta didžiules pajėgas jo virškinimui ir kuo greitesniam įsisavinimui. Taigi didžioji dalis energijos eikvojama virškinimo procesui. Tuo pačiu išskiriamos medžiagos, kurios leidžia virškinimo procesui ramiai vykti – šiek tiek blokuoja žmogaus dėmesį, daro jį mieguistą.

Jau ne pirmus metus košės dienos projektą Lietuvoje palaiko Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo, Žemės ūkio ministerijos. Šiuo projektu siekiama supažindinti mokinius su sveikos mitybos principais, paskatinti sąmoningai rinktis maistingus pusryčius ir užkandžius, parodant, kad košė skanus, sveikas ir madingas maistas, kurį renkasi sportininkai, aktoriai ir daugybė įžymių žmonių.

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras tarpininkauja tiekiant košes į viso rajono mokyklas ir taip siekia vaikus skatinti sveikai maitintis. Mažeikių lopšelis darželis „Buratinas“ taip pat palaiko šią akciją ir jau ne pirmus metus tądien puošia, gražina košes pačiais įvairiausiais būdais: šaldytomis uogomis, džiovintais vaisiais ir įvairiais maisto puošybai skirtais „pabarstukais“.

Kviečiame ir Jus prisidėti prie šio projekto ir Pasaulinės košės dienos rytą pradėti su koše, taip kartu su visomis mokyklomis, mokytojais rodant pavyzdį vaikams.

Kviečiame visus tą rytą valgančius košę (gal papuoštą ar kokią ypatingą) – nufotografuoti ir atsiųsti nuotraukas mums „Facebook“ socialiniame tinkle. Lauksime Jūsų iniciatyvų.