Žmogaus imunodeficito virusas – infekcija, kuri, patekusi į organizmą, naikina baltuosius kraujo kūnelius. Virusas silpnina imuninę sistemą, kol ji tampa nepajėgi apsiginti nuo infekcijų ir ligų, sukelia AIDS, padidėja rizika susirgti infekcinėmis, vėžinėmis ir kitomis ligomis. Užsikrečiama per kūno skysčius (kraują, makšties išskyras, spermą, motinos pieną).

Norint pasitikrinti ar žmogus nėra užsikrėtęs ŽIV, yra atliekami tyrimai. Tyrimai dėl ŽIV gali būti laboratoriniai bei atliekami greitais testais kai nereikalinga laboratorinė įranga. Greitiesiems testams užtenka kraujo iš piršto. Atliekant tyrimą greitais testais, atsakymas gaunamas per kelias minutes. Testą galima atlikti visur ir visada: savarankiškai namuose arba gydymo įstaigoje šalia paciento.

Savikontrolės greitųjų ŽIV testų galima įsigyti vaistinių tinkluose ar e-parduotuvėse. Greituoju testu gavus teigiamą rezultatą, būtina šį rezultatą patvirtinti kitu tyrimo metodu, todėl reikia nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Patvirtinamieji tyrimai atliekami tik sveikatos priežiūros įstaigos laboratorijoje.

Neigiamas testo atsakymas nereiškia, kad žmogus ir toliau gali elgtis neatsakingai/rizikingai. Tai labai tinkamas laikas, kai reikia pamąstyti apie savo rizikingą elgseną, kuri galėjo tapti ŽIV infekcijos perdavimo priežastimi.

Parengta pagal ULAC  informaciją