INFORMACIJA APIE PROFILAKTINĘ VAIKO SVEIKATOS PATIKRĄ

Profilaktinio mokinio sveikatos tikrinimo tikslas: išaiškinti ir koreguoti rizikos sveikatai veiksnius, nustatyti, ar tikrinamo asmens sveikatos būklė atitinka jo augimo ir brendimo pagal amžių ir lytį normatyvus, ar dėl sveikatos būklės jis gali lankyti švietimo įstaigą ir pan.

Mokinio sveikatos tikrinimą atlieka šeimos medicinos paslaugas teikiantis šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas, kurį pacientas (jo tėvai ar kiti atstovai pagal įstatymą) yra pasirinkęs. Profilaktinio patikrinimo metu gydytojai įvertina vaiko psichomotorinę raidą (iki 4 metų), regėjimą, kalbą, klausą, atramos judamąjį aparatą, išmatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujo spaudimą, įvertina psichikos sveikatos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius, burnos sveikatą ir kita. Laboratoriniai ar instrumentiniai tyrimai atliekami sveikatos tikrinimo tvarkoje nustatytu periodiškumu arba esant medicininių indikacijų. Taip pat yra peržiūrimas ir skiepų kalendorius, patikrinama ar vaikui atlikti visi reikalingi skiepai.

Vaikų ir pilnamečių mokinių dantų ir burnos higienos būklę pagal kompetenciją tikrina ir informavimo dantų ir burnos ligų profilaktikos klausimais paslaugą teikia gydytojas odontologas arba gydytojas odontologas specialistas, arba burnos higienistas ASPĮ, teikiančiose pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugas. Sveikatos patikrinimo metu gydytojas odontologas įvertina dantų ir žandikaulių būklę bei esant poreikiui gydo, gali vaikams nuo 6 iki 14 m. sveikus nuolatinius krūminius dantis nemokamai padengti silantais- specialia apsauga nuo karieso.

Elektroniniu būdu užpildytas ir pasirašytas „Mokinio sveikatos pažymėjimas“ patenka į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (ESPBI IS), iš kurios yra perduodamas į Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą (toliau – VSS IS). Su VSS IS dirba ir teisę ugdymo įstaigose tvarkyti vaikų sveikatos pažymas turi tik visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokykloje.

Taip užtikrinamas sveikatos duomenų konfidencialumas, o ugdymo įstaigos gauna tikslias rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei nurodymus, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje (pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų) ar kokios būtų specialiosios rekomendacijos vaikui, sergančiam lėtine liga (pvz., cukriniu diabetu, bronchine astma ar kitomis). Į „Mokinio sveikatos pažymėjimą“ įrašoma tik tos ligos/sveikatos sutrikimai, galintys turėti įtakos mokiniui ugdymo veikloje. Šis pažymėjimas reikalingas ugdymo įstaigai, kad galėtų tinkamai organizuoti vaiko ugdymo procesą, atsižvelgiant į jo sveikatos būklę.

Jei Jūsų vaikas serga lėtine neinfekcine liga: pvz; cukriniu diabetu, bronchine astma, atopiniu dermatitu, kt. ligomis ir jam reikalinga pagalba mokykloje, pvz. išgerti vaistus, laikytis gydytojo rekomendacijų mitybai ar kt., kreipkitės į visuomenės sveikatos  specialistą, vykdantį sveikatos priežiūrą mokykloje dėl tolimesnio mokinio savirūpos organizavimo proceso. Pagalba mokinio savirūpai organizuojama atsižvelgiant į mokinio poreikius ir gydytojo rekomendacijas pagal mokinio tėvų prašymą.

Visuomenės sveikatos specialistas, vykdantis sveikatos priežiūrą mokykloje apibendrintus mokinio sveikatos pažymėjimo duomenis perduoda tik ugdymo įstaigos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui.

Jeigu nepasibaigus pažymėjimo galiojimo laikui mokinio sveikatos būklė pasikeičia taip, kad turi būti keičiama jo fizinio ugdymo grupė arba atsiranda naujų bendrų  arba specialių gydytojų rekomendacijų, kurių turi būti laikomasi jam dalyvaujant ugdymo veikloje, ši informacija gydytojo  įrašoma į popierinę formą Nr. 046/a „Medicininis pažymėjimas“ ir papildomai pateikiama visuomenės sveikatos specialistui, vykdančiam sveikatos priežiūrą mokykloje.

Atlikus privalomą profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą užpildymo forma galioja 1 metus. Pavyzdžiui, jeigu vaiko sveikatos patikrą vaiko gydytojas ir gydytojas odontologas atliko 2022 m. sausio 5 d., tai sekančią vaiko sveikatos patikrą pas gydytoją ir gydytoją odontologą reikia atlikti 2023 m. sausio 5 d. arba artimiausiu laiku.

Mokyklos vadovas turi užtikrinti, kad visi mokiniai ugdymo procese dalyvautų tik nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą. Nepasitikrinę sveikatos mokiniai negali dalyvauti fizinio ugdymo pamokose, nes nežinoma jų fizinio ugdymo grupė, mokykla negali užtikrinti kitų su jo sveikata susijusių sąlygų, tokių kaip pritaikytas maitinimas, pagalba savirūpai ir tt.

Elektronines vaikų sveikatos pažymas jų tėvai gali rasti prisijungę prie SAVO paskyrų portale www.esveikata.lt